Inwestycje.pl

« Powrót

banqUP uzyskał licencję KNF na świadczenie usług TPP w oparciu o AIS

Banqware, właściciel marki banqUP, uzyskał licencję Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) na świadczenie usług w oparciu o dostęp do informacji bankowych (tzw. AIS), podała spółka. Na mocy regulacji wynikających z dyrektywy PSD2 oraz uzyskanej licencji, spółka może zarówno świadczyć usługi dla swoich klientów, jak wspierać firmy z różnych branż w obszarze otwartej bankowości.

"BanqUP to czwarty podmiot w Polsce - po Blue Media, PayU i Kontomatiku - który znalazł się w rejestrze licencjonowanych dostawców świadczących usługi AIS, prowadzonym przez KNF" - czytamy w komunikacie.

AIS (z ang. account information service) to usługa polegająca na dostępie do informacji o szczegółach dotyczących rachunku lub kilku rachunków bankowych. Nowe usługi AIS reguluje unijna dyrektywa PSD2, która weszła w życie w połowie września, wskazano także.

"Rozwijana przez banqUP platforma technologiczna pozwala w łatwy sposób zintegrować się z systemami innych banków, i w ten sposób pozyskiwać dane z rachunków bankowych. To z kolei umożliwia świadczenie banqUP i jego partnerom nowych usług, takich jak integracja kont bankowych, ocena zdolności kredytowej, potwierdzanie tożsamości czy też wsparcie w zarządzaniu płynnością finansową MŚP" - czytamy dalej.

"Do tej pory nasi partnerzy i klienci, chcąc świadczyć usługi w oparciu o dostęp do informacji o kontach bankowych musieli integrować się z każdym z banków oddzielnie, wykorzystując udostępnione przez banki API. Dziś my robimy to za nich, zapewniając łatwą integrację ze wszystkimi bankami w UE, oraz dostarczając dane w zunifikowany sposób za pomocą jednego prostego interfejsu. Radykalnie skraca to czas i zmniejsza koszty wprowadzania nowych usług na rynek" - wyjaśnił CEO banqUP Krzysztof Pulkiewicz, cytowany w komunikacie.

BanqUP umożliwia obecnie dostęp już do banków z sześciu europejskich rynków - Belgii, Irlandii, Węgier, Słowacji, Bułgarii i Polski. Kraje te nie są wybrane przypadkowo - w ten sposób platforma oferuje dostęp do wszystkich najważniejszych europejskich standardów bankowych API. System oferowany przez banqUP już dziś stanowi podstawę platformy multibankowej dużej grupy finansowej w Europie oraz dwóch dużych banków w Polsce.

BanqUP planuje również wejście w obszar płatności, a także docelowo rozważa wprowadzenie usługi "TPP-as-a-service" - znacząco przyspieszając fintechom dostęp do infrastruktury bankowej.

BanqUP chce być jednym z liderów technologicznych na rozwijającym się europejskim rynku open banking.

"Otwarta bankowość dopiero się zaczyna. Rynek zdobędą te podmioty, które zaoferują największą wartość dodaną. Może to będą banki, może fintechy. Szybkość i innowacyjność to cechy nie tylko młodych firm. Starzy wyjadacze mogą je zgrabnie wkomponować w swoje biznesy i uzyskać przewagę dzięki posiadanemu kapitałowi i dużemu zaufaniu, jakim się generalnie cieszą w społeczeństwie" - dodał Pulkiewicz.

BanqUP to platforma otwartej bankowości pozwalająca na dostęp do bankowych API zarówno bankom jak i stronom trzecim. Oferuje dostęp do API banków z całej Europy. BanqUP pomaga skorzystać z ekosystemu otwartej bankowości, agregować dostępne dane i tworzyć śmiałe rozwiązania dla konsumentów i firm. Umożliwia tym samym tworzenie nowych modeli biznesowych nie tylko w obszarze produktów finansowych.

Źródło: ISBnews

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Czy branża targowa ma się dobrze | TWÓJ BIZNES #3   Compliance OKIEM PRAWNIKA