Inwestycje.pl

« Powrót

Psychologia golfa

Większość wielkich golfistów jest zgodna co do tego, że w grze na najwyższym poziomie o ostatecznym wyniku rozgrywek nie decydują umiejętności techniczne, bo te posiada każdy z graczy - ale pewność siebie i jasny umysł. Postawa zawodnika może całkowicie zmienić wyniki golfowych rozgrywek.

PRESJA
Natężenie presji i poziom stresu w trakcie gry zależą od tego czy i jak potrafisz radzić sobie z przeciwnościami napotykanymi na polu. Co możesz zrobić? Bądź przygotowany na trudności, ale nie poświęcaj im zbyt wiele uwagi, kiedy już się wydarzą. Powiedz sobie, że stanowią integralną część rozgrywki, że musisz je pokonać i przyjmij postawę gracza, który nigdy się nie poddaje. Wykorzystuj przeciwności, żeby się lepiej zmotywować, planuj rzeczy wspaniałe i wyjątkowe w dalszej części rundy. Niezależnie od dotychczasowego wyniku gry skup się na tym aby grać najlepiej jak potrafisz przy końcowych dołkach. Pamiętaj, że pojedyncze uderzenie czy runda nie mają większego znaczenia w twoim życiu. Pomyśl tylko ile sto razy ważniejszych rzeczy może się w nim jeszcze wydarzyć. Nie oznacza to oczywiście, że możesz zrezygnować z tego by grać coraz lepiej. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci zmagać się z presją i wygrać rozgrywkę toczącą się w twoim umyśle.

+ Wyobraź sobie, że w trakcie nachodzącej  rundy golfa przydarzają ci się same dobre rzeczy.

+ Uwierz w siebie i zaufaj swemu swingowi podczas gry.

+ Nie przejmuj się każdym złym uderzeniem. Jedno fatalne uderzenie nie oznacza fatalnej rundy.

+ Obierz swoją strategię i nie odstępuj od niej z powodu chybionego uderzenia lub dołka.

+ W grze skoncentruj się na uderzeniu, które właśnie wykonujesz, a nie na całej rundzie.

+ Emocje nie zawsze są twym wrogiem na polu golfowym. Nic w tym złego, że się boisz, o ile nie pozwalasz swemu lękowi przerodzić się w zwątpienie co do własnych umiejętności czy swingu. Wykorzystuj emocje do wzmagania w sobie woli walki, przy czym zachowuj spokój wewnętrzny i zdrowy rozsądek.

+ Nie myśl, że golf to gra składająca się z samych doskonałych uderzeń. Pomyśl raczej, że to gra mniej lub bardziej chybionych trafień.

+ Będziesz mniej zestresowany jeśli w trakcie rundy nie będziesz używał słów:  MUSZĘ -POWINIENEM.

+ Przyczyną rosnącego stresu są negatywne myśli. Nie jesteś jednak w stanie zablokować skojarzeń pojawiających się w twojej głowie. Możesz tylko przekształcić je w pozytywną refleksję. A więc myśl pozytywnie.

+ Nie jesteś w stanie NIE reagować na stres. Sposób, w jaki będziesz reagować, przesądzi o twoim sukcesie lub porażce.     

+ Nie rozpamiętuj przeszłości. Kiedy rozlałeś mleko, to mleka już prostu nie ma. Jedyne, co w takiej sytuacji możesz zrobić, to posprzątać. A więc skoncentruj się na tym, co masz teraz do zrobienia.

+ Partia golfa, którą rozgrywasz, nigdy nie jest ostatnia. Zawsze będzie jeszcze jedna partia do rozegrania. Ta myśl pozwoli ci się odprężyć. A więc przełknij ewentualny błąd i zapamiętaj płynącą z niego naukę.

+ Wyobraź sobie pierwsze uderzenie, którym rozpoczniesz rundę. Podczas rozgrzewki wykonuj to właśnie uderzenie, tak długo aż będziesz z niego w pełni zadowolony. Po czym przejdź do innego.

+ Wyznacz sobie cel i skup się na nim. Dla każdej rundy powinieneś z góry określić docelowy wynik.

+ Reaguj emocjonalnie na dobre uderzenia, a wygaszaj swe emocje po słabym uderzeniu. Uśmiechaj się, poczuj się dobrze w swojej skórze i nie szczędź sobie komplementów.

+ Wykorzystuj umiejętności, które już posiadasz, nie wykonuj uderzeń, których jeszcze nie przećwiczyłeś.

+ Wybierz swe ulubione kije golfowe i wokół nich rozwijaj swą strategię.

+ Dyscyplina i cierpliwość to dwa najważniejsze czynniki twardej gry.   

PEWNOŚĆ  SIEBIE
Najlepszym prognostykiem przyszłości są zachowania z przeszłości. Negatywne wspomnienia nie wspomagają procesu uczenia się, natomiast pozytywne jak najbardziej. Dlatego zawsze powinieneś starać się zapamiętać pozytywne doświadczenia po każdej rundzie golfa. Pewność siebie może się rozwijać tylko w oparciu o dobre doświadczenia z przeszłości. Nie możesz dobrze grać w golfa, jeżeli myślisz negatywnie. Jednak pozytywne uczucia, które nie znajdują oparcia w pozytywnych doświadczeniach z przeszłości, to tylko optymizm, a nie pewność siebie. Optymizm to nadzieja, a pewność siebie to wiara. Najlepszy sposób na zbudowanie poczucia pewności siebie to wykreowanie sukcesu poprzez grę w możliwie najkorzystniejszych warunkach. Uderzaj w piłkę z najkrótszych tee i zapisuj punktację w specjalnym dzienniku, od czasu do czasu przeglądaj swe najniższe wyniki. Zapamiętuj wszystkie trafienia do dołków i wszystkie birdies, które zdołałeś uzyskać. Twoja podświadomość nie będzie pamiętać, że uderzałeś piłkę z czerwonych tee. Zapamięta wyłącznie, że udało ci się nisko punktować i że trafiłeś wiele birdies. A to rozwinie twoje poczucie pewności siebie na polu golfowym. Pozytywne wzmocnienie jest najważniejszym czynnikiem w procesie uczenia się. Twoja pewność siebie okrzepnie jeszcze bardziej, kiedy nauczysz się akceptować warunki wywołujące lęk u innych, takie jak wiatr, deszcz, zimna pogoda itd. Graj, nie trać cierpliwości i naucz się doceniać wyzwanie, któremu musisz sprostać każdego dnia. Im trudniejsze warunki, tym bardziej musisz się skoncentrować.      

NAPIĘCIE
Napięcie to pojedyncza, największa przeszkoda przy swingu golfowym. Przyśpiesza rytm uderzeń serca, podwyższa ciśnienie krwi, częstotliwość oddechu oraz napięcie mięśniowe. Oto kilka sposobów na obniżenie napięcia:

+ Ziewnij, zaciśnij pięść i następnie odpręż się.

+ Wyobraź sobie najbardziej odprężonego golfistę, jakiego znasz i naśladuj jego sposób bycia.

+ Bądź skupiony tylko na chwili obecnej.

+ Wybierz swoje ulubione kije golfowe i zaufaj swemu swingowi.

+ Powiedz sobie, że to nie jest bynajmniej twoja ostatnia runda golfa ani sprawa życia lub śmierci.

+ Jedyne uderzenie, które ma jakiekolwiek znaczenie, to uderzenie, które właśnie teraz wykonujesz.

+ Wpatruj się w cel, rzucaj okiem na piłkę i myśl o celu, kiedy swingujesz.

+ Wyobraź sobie kształt i trajektorię lotu piłki, zanim wykonasz uderzenie.

+ Nigdy nie myśl o więcej niż o jednym swingu.

+ Unikaj samokrytyki.


Tekst: Gene Miranda
----------------------------------------------
Materiał został opublikowany w pierwszym numerze magazynu "Golfmania", który ukazał się na rynku w lutym tego roku.