Inwestycje.pl

« Powrót

Na golfa do Kanady!

W Kanadzie znajduje się 2397 pól golfowych. Jest to prawdopodobnie  jedyny kraj na świecie, gdzie zjazdy do obiektów i klubów golfowych oznaczone są na autostradzie specjalnymi tablicami. Najwięcej 18-dołkowych pól zlokalizowanych jest w czterech prowincjach: Alberta – 331, British Columbia – 316, Ontario – 848, Quebec – 375. Wbrew temu, co myśli wielu ludzi, nie Floryda a właśnie Prowincja Ontario jest najbardziej golfowo zagęszczonym regionem w Ameryce Północnej.

Okolice Toronto, ze względu na swoją lokalizację i umiarkowany klimat, uznane zostały stolicą kanadyjskiego golfa.  Obalimy teraz kolejny mit – sezon golfowy trwa on w tej części Kanady od połowy marca do końca listopada. W sezonie letnim od maja do września panują tam upały wręcz śródziemnomorskie.
 
 
Dwa pola golfowe – Angus Glen i Glen Abbey – znajdujące się w pobliżu Toronto, są miejscem, gdzie co roku o tytuł  Mistrza Kanady walczą najlepsi golfiści naszego globu. W Canadian Open triumfowali tacy zawodnicy, jak m.in. Greg Norman, Tiger Woods, Jim Furyk, Phil Mickelson i inni.
   
Glen Abbey w Oakville to jedno z najpiękniejszych i jednocześnie najdroższych klubów golfowych w Kanadzie. Pole zostało zaprojektowane w 1976 roku przez samego Jacka Nicklausa. To tutaj właśnie 23 razy był rozgrywany Canadian Open . Szczególnie piękne są dołki 11, 12 13 i 14 położone w kanionie Missisauga River. W 2000 roku podczas finałowej rundy Canadian Open, Tiger Woods na 18 dołku oddał, jak sam twierdzi, jedno z najlepszych uderzeń w swojej karierze. Najpierw po strzale driverem jego piłka wylądowała w bunkrze. Tiger uderzył 6 iron a jego piłka pofrunęła prawie 200 m ponad jeziorem, lądując 5 m od chorągiewki.

W skład Angus Glen Golf Club wchodzą dwa 18 -dołkowe pola, przepiękny dom klubowy i jedna z najsławniejszych w tej części świata akademia golfa . Podczas Canadian Open w 2007 roku Jim Furyk i Vijay Singh stoczyli tu prawdziwie pasjonujący pojedynek. Furyk okazał się lepszy i oprócz tytułu Mistrza Kanady, zdobył czek na 900 000$. Singh musiał zadowolić się drugim miejscem i czekiem opiewającym ,,tylko” na pół miliona dolarów.
  
W regionie Niagara  można zagrać na 40 polach golfowych, a po golfie proponuję zrobić objazd po słynnych na świecie winnicach i spróbować kilku gatunków win . Oczywiście podziwianie 600 tyś galonów wody , które przelewają się co sekundę  przez wodospady Nigara River  utkwią w pamięci każdego już na zawsze. Aby poprawić sobie humor, lub ewentualnie go pogorszyć w pobliżu mieści się kasyno.  Te wszystkie atrakcje znajdują się tylko 45 min drogi od Toronto.

Nie zapomnijmy jednak, że golf w Kanadzie to nie tylko Ontario, ale również 1600 innych miejsc w pozostałych prowincjach. Przepięknymi miejscami kuszą szczególnie północno-zachodnia  cześć kraju British Columbia, Alberta i Jukon. Banff Springs Golf Club ze względu na otaczające go Canadian Rocky Mountain, przecinające go rwące rzeki z olbrzymią ilością ryb i jeziorem z krystalicznie czystą wodą, uznawany jest przez wielu za najładniejsze widokowo pole golfowe w tej części świata.
 
Co roku Kanadę odwiedza bardzo duża liczba turystów. Już 13 milionów z nich widziało wodospad Niagara,  2 miliony grało tu w golfa . Rząd Kanady w 2008 roku zniósł obowiązek wizowy dla obywateli Polski. Być może wpłynie to na zwiększenie liczby turystów z naszego kraju.
                    
Korespondencja z Kanady    
Tom Sloniewski 
Polish Canadian Golf
fot. Glen Angus GC

Źródło:
golf24.pl

an