Inwestycje.pl

« Powrót

Od tego zależy przyszłość Twojej firmy

Spotykając przedsiębiorców, ludzi mniejszego i większego biznesu, zauważam jedną prawidłowość. Nie wiem, czy to właśnie od niej zależą przyszłe losy firmy, czy może to tylko zbieg okoliczności. Interpretację pozostawiam Czytelnikowi. Faktem jest jednak to, że...

Niewiele czasu przeznaczamy na studiowanie prawa. Często nawet zdarza się, że nasze informacje pochodzą z mediów, gazet, niespecjalistycznych magazynów. A przecież za najbardziej wiarygodne źródło przepisów możemy uznać ustawy.

Większość właścicieli małych, których spotykam, nigdy nie przeczytało ustawy o działalności gospodarczej. W jaki sposób zatem możemy prowadzić bezpieczny biznes nie znając zasad, nawet tych formalnych, które rządzą w tym środowisku?

Za taki drugi przykład uznam ustawę o podatku dochodowym. To ciekawe, że chcemy oddawać jak najmniejsze pieniądze państwu, robimy sobie koszty, ale tak niewielu z nas spojrzało, co ustawa mówi na ten temat. A wygląda ona mniej więcej w ten sposób: "Podmiot prowadzący działalność gospodarczą jest zobligowany do zapłaty należności w formie podatków. Nie podlegają opodatkowaniu następujące dochody: [kilkadziesiąt podpunktów]". Tak w błyskawicznym skrócie.
 

Przydatne? Jak najbardziej. Nie chodzi o to, by nie płacić państwu żadnych pieniędzy, tylko je rozsądnie i zgodnie z prawem zminimalizować. Jeśli firma istnieje kilka lat bez zysku, sztucznie pompowana kosztami, to ktoś z Urzędu Skarbowego wreszcie się nią zainteresuje i nastąpi kontrola. A wiemy, jak bardzo utrudnia to w pracy.

Żyjemy w świecie informacji. Nikt z nas chyba w to nie wątpi. Kto jednak zgłębił treść ustawy o prawie autorskim? Liczy trochę ponad 30 stron, w sam raz na dłużące się popołudnie. Polskie prawo jakie jest, takie jest, znam rzesze ludzi, którzy na nie narzekają. Ale tak niewielu z nas poznaje ten świat i to właśnie oni potrafią wykorzystać aspekty prawne w biznesie, a przede wszystkim się do nich stosują.

Firmy, które osiągają sukcesy, dziwnym trafem przykładają większą wagę to znajomości prawa. Już pewnie zauważyłeś, skąd to się bierze.

O tym opowie we Wrocławiu Jakub Tarkowski już 1 grudnia na najbliższym Alternatywnym Spotkaniu Biznesowym. Inicjatywa ma za zadanie wymianę informacji i doświadczeń pomiędzy przedsiębiorcami, a także zdobywanie nowych wartościowych kontaktów i osób do współpracy. Prelekcja dotyczy głównie zawierania umów cywilnych. Uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób sprawdzić rzetelność kontrahenta, a także co zrobić, gdy dłużnik nie płaci w terminie.

Profilaktyka, czyli jak się obronić na przyszłość?

Spotkania organizuje Akademia Biznesu Sukces PRO, a patronują im: Inwestycje.pl, Edustacja.pl, DlaStudenta.pl, Mentora.pl, PrzepisNaBiznes.pl, Dziennikarze.info, StudentNews.pl.

Można zapisywać się także na spotkania przyszłe, odbywają się one bowiem regularnie w Warszawie, Wrocławiu i Łodzi. Więcej informacji na stronie internetowej: Alternatywne Spotkania Biznesowe.


 

as