Bank prywatny - elitarny, ale nie nieosiągalny

07.01.2016 16:00  Private Banking
Bank prywatny - elitarny, ale nie nieosiągalny Banki prywatne wciąż kojarzą się przede wszystkim z elitarnymi, szwajcarskimi instytucjami finansowymi, które swe usługi oferują wyłącznie najmajętniejszym członkom europejskich rodów panujących lub prezesom korporacyjnych gigantów. Tymczasem skorzystanie z usług Private Banking w rzeczywistości wcale nie jest tak niedostępne, jak może się to wydawać na początku.

Związki bankowości prywatnej ze światem wyższych sfer nie wzięły się znikąd. Powstanie banków prywatnych zawdzięczać należy brytyjskiej arystokracji. W XVI i XVII wieku banki, które świadczyły działalność na rzecz dworu królewskiego, szlachty i najwyższego kleru, znalazły nową grupę klientów – bogatych mieszczan i stan kupiecki. Wtedy to narodziły się pierwsze kasy oszczędnościowe, z założenia skierowane do osób, w których żyłach nie płynęła błękitna krew, ale dysponowały one pewnym majątkiem. W osiemnastym stuleciu, arystokraci z Wielkiej Brytanii zaczęli się domagać powołania do życia banków, które do grona klientów miały przyjmować nie tylko bardzo bogatych, ale także wysoko urodzonych. Dodatkowo skorzystanie z usług takiego banku miało być możliwe tylko z polecenia. Oprócz obsługiwania małego grona klientów, bank miał świadczyć usługi na najwyższym poziomie, zajmować się przede wszystkim aktywnym pomnażaniem majątku klienteli. W taki sposób narodziły się banki prywatne w nowoczesnym znaczeniu, Również współcześnie ich działalność opiera się na dwóch filarach: oferowaniu najszerszego pakietu usług, o wiele bardziej rozbudowanego niż w przypadku banków komercyjnych oraz obsłudze szczególnego grona klientów.


Bankowość prywatna to usługi finansowe skrojone na miarę


  • Banki prywatne zajmują się nie tylko bieżącą obsługą finansową klientów, ale również pomnażaniem ich majątków;
  • Private Bank nie ma sztywnej oferty – pakiet usług tworzony jest indywidualnie dla każdego klienta.

Klient przychodzący do banku prywatnego może liczyć na to, że instytucja ta spełni jego wszystkie oczekiwania związane z kompleksową obsługą finansową. Private Bank to nie tylko konto osobiste czy też lokaty o bardzo atrakcyjnym oprocentowaniu, ale przede wszystkim szereg rozwiązań inwestycyjnych mających na celu zwielokrotnianie kapitału klienta. Istotę tego aspektu działalności banków prywatnych podkreśla wręcz jedna z jej angielskojęzycznych nazw: wealth management, czyli zarządzanie majątkiem. Eksperci finansowi opracowują długofalowe plany inwestycyjne, odpowiadające preferencjom klienta, a następnie zajmują się ich realizacją. Bank prywatny może czuwać nad finansami osobistymi swoich usługobiorców, jak też rozwijać kapitał należących do nich przedsiębiorstw. Usługi Private Banking to również wsparcie w realizacji inwestycji alternatywnych: doradztwo przy zakupie dzieł sztuki, nieruchomości lub zabytkowych pojazdów. Dostęp do usług bankowych realizowanych przez Private Bank jest zawsze ekspresowy, a ich jakość niezmiennie bardzo wysoka, niezależnie od tego, czy klient właśnie przebywa w Warszawie, Nowym Jorku czy na pacyficznej wyspie.


Private Bank nie tylko finansami stoi


  • Kontaktami z klientem i jego obsługą zajmuje się indywidualny doradca;
  • Banki prywatne zapewniają swoim klientom szereg usług dodatkowych, wykraczających poza szeroko pojętą bankowość i inwestycje.

Banki prywatne, na tle uniwersalnych instytucji finansowych, wyróżnia specjalistyczny personel. Są to zawsze najwyższej klasy specjaliści z dziedziny finansów, którzy mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem. Jedna grupa pracowników stała się wręcz symbolem prywatnej bankowości. Chodzi o indywidualnych doradców, którzy oddelegowywani są do obsługi konkretnych klientów. Doradca zajmuje się całością spraw i pozostaje do pełnej dyspozycji klienta przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Klient Private Banking ma również dostęp do szerokiego katalogu usług dodatkowych, wśród których znaleźć można luksusowe salony VIP na lotniskach, rezerwacje biletów (lotniczych, na koncerty, wydarzenia sportowe i premierowe spektakle) oraz stolików w restauracjach.


Dla kogo Private Bank?


  • Tradycyjnie możliwość wejścia do grona klientów bankowości prywatnej zapewniało posiadanie majątku w odpowiedniej wysokości;
  • Współcześnie liczy się również potencjał inwestycyjny przyszłego usługobiorcy.

Na koniec warto przybliżyć informacje, kto może skorzystać z szytych na miarę usług finansowych oferowanych przez bank prywatny. Mniejsze instytucje szwajcarskie, w dalszym ciągu przyjmują klientów jedynie z polecenia, nierzadko zachowując wymóg arystokratycznych korzeni. Nowoczesne Private Banks (np. będące częścią międzynarodowych instytucji finansowych, np. Elite Private Banking Deutsche Bank) nie są aż tak wymagające, co oznacza, że bankowość prywatna wciąż jest elitarna, ale nigdy wcześniej nie była aż tak na wyciągnięcie ręki, jak w drugiej dekadzie XXI wieku.

Dziś klientami banków prywatnych są prezesi dużych przedsiębiorstw, średni i wyższy management tychże, przedstawiciele wolnych zawodów, jak też aktorzy, muzycy oraz politycy i inne wpływowe jednostki. W Polsce dominują ludzie świata biznesu. Klientów Private Banks określa się skrótem HNWI (ang. high-net wealth individuals; pol. bardzo zamożna osoba prywatna). Przepustką do ich grona jest, jak się utarło w branży, kapitał w wysokości 1 mld dolarów (w Polsce – 1 mln zł). Oczywiście są też jeszcze węższe grupy „superzamożnych” (majątek o wartości 5 mln dolarów) i „superzamożnych” (minimum 35 mln dolarów na koncie). Obecnie posiadanie środków finansowych w takiej wysokości nie jest jedynym czynnikiem uprawniającym do skorzystania z bankowości prywatnej. Często zdarza się, że Private Bank otwiera się na członków „klubu HNWI” o niższym majątku, ulokowanym w różnych inwestycjach lub nieruchomościach, wyróżniającym się  jednak bardzo wysokim potencjałem inwestycyjnym.


Bluerank

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste