Coraz częściej pożyczamy od parabanków

08.10.2015 09:45  Private Banking
Coraz częściej pożyczamy od parabanków Wydawać by się mogło, że z usług parabanków, uważanych za firmy kontrowersyjne, korzysta znikoma grupa ludzi. Rzeczywistość jest jednak zgoła inna. Coraz częściej i na większą skalę korzystamy z oferty firm działających poza sektorem bankowym. Dlaczego? Decydującą rolę odgrywa tutaj szybkość udzielania pożyczki, jej dostępność oraz brak dodatkowych formalności przy zawieraniu umowy.

– Od kilku lat obserwujemy rozkwit firm świadczących usługi pożyczkowe. Z przeprowadzonych przez nas badań wynika, że pomimo skłonności do oszczędzania, Polakom często brakuje środków na realizację bieżących potrzeb, nie mówiąc już o spełnianiu marzeń. Gdy potrzebna jest szybka gotówka, klienci kierują się często nie do banków, a właśnie do sektora stanowiącego dla niego skuteczną alternatywę. Zapotrzebowanie na tego typu wsparcie jest coraz większe i ma bezpośrednie przełożenie na liczbę działających w Polsce podmiotów specjalizujących się w pożyczkach konsumenckich – wyjaśnia Jarosław Chęciński, Dyrektor Wykonawczy Profi Credit Polska S.A.    Atutem firm finansowych z sektora pozabankowego jest ich wysoka dostępność – ich biura znajdują się nawet w mniejszych miastach. Cenimy sobie łatwy kontakt i odległość od placówki terenowej, co przekłada się na ilość zawieranych umów finansowych w instytucjach tego typu.

Jeśli już decydujemy się na dodatkowe zadłużenie, szczególnie interesują nas pożyczki ze stosunkowo długim okresem spłaty. Wydłużony czas daje możliwość rozbicia sumy na większą ilość rat, co tym samym przekłada się na zmniejszenie kwoty miesięcznego zobowiązania. Sam Profi Credit, w 2014 r., udzielił ponad 54 tys. średnio i długoterminowych  pożyczek. Z końcem września 2015 r. liczba sprzedanych od początku roku pożyczek sięgnęła już 51 tysięcy, Spółka odnotowuje więc 33%-owy wzrost w stosunku do analogicznego okresu w roku 2014 roku.Dodatkowo, z badań firmy wynika, że po ofertę parabanków sięgamy wtedy, gdy potrzebujemy pieniędzy „na wczoraj” - ok. 70% respondentów. Otrzymanymi pieniędzmi regulujemy wydatki na produkty i usługi związane ze zdrowiem, bieżące potrzeby, spełnianie swoich pasji, wakacje czy remonty. Argumentem decydującym o podpisaniu umowy ma być szybkość i minimum formalności. Proces weryfikacyjny w parabankach trwa stosunkowo krótko  i jest przejrzysty. Pieniądze mogą znaleźć się na koncie jeszcze tego samego dnia.

– Obecnie konsumenci bardzo cenią sobie tempo i skuteczność działania. Codzienne zobowiązania powodują, że jesteśmy bardzo zabiegani i każda możliwość zaoszczędzenia chociażby odrobiny czasu jest dla nas bardzo ważna. Proces udzielania pożyczek jest jasny i wymaga tylko jednego spotkania z doradcą finansowym. Dodatkowa gotówka oferowana przez instytucje pozabankowe stanowi alternatywę dla komercyjnych kredytów bankowych – komentuje Jarosław Czulak, Dyrektor Działu Marketingu Profi Credit Polska S.A.

Mimo bogatej oferty banków i firm z sektora pozabankowego, w kwestii pożyczania gotówki pozostajemy bardzo ostrożni. Tylko jedno na dziesięć gospodarstw domowych planuje zaciągnięcie w przyszłości pożyczki, a ponad 60% badanych w obawie o trudności związane ze spłatą rat, w ogóle nie zamierza się zadłużać. Dane te są zatem jednoznacznym potwierdzeniem tezy, że pieniądze pożyczamy zwykle na pokrycie nieprzewidzianych kosztów.

Konrad Bińczyk
Junior PR Specialist
Grupa Adweb


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


finanse_osobiste