Dla kogo private banking?

09.07.2013 20:07  Private Banking
Dla kogo private banking?
Bankowość prywatna jest ofertą kompleksowej obsługi finansowej skierowaną przede wszystkim do bardzo zamożnych osób. Private banking opiera się na zindywidualizowanej obsłudze każdego klienta, biorąc pod uwagę przygotowany specjalnie dla niego plan finansowy.

Co private banking powinien oferować jako absolutne minimum? Indywidualne portfele inwestycyjne, lokaty z negocjowanym oprocentowaniem, prestiżowe karty płatnicze, fundusze inwestycyjne zamknięte. Kolejną, integralną część tej propozycji stanowić ma off-shore, tj. próba uniknięcia niekorzystnego systemu podatkowego poprzez ulokowanie środków finansowych w kraju, gdzie struktura podatkowa jest bardziej dogodna dla klienta. 

Największe obecnie placówki, oferujące ofertę prywatnej bankowości to między innymi UBS, Citigroup, Merrill Lynch, Credit Suisse czy Morgan Stanley. Poszczególne banki wyznaczają minimalną wysokość aktywów finansowych, jakimi powinien dysponować potencjalny klient, chcący dołączyć do grona elitarnych przedsiębiorców. Kontrowersyjne w tym względzie wydaje się być stanowisko Goldman Sachs, który za progową wartość aktywów swoich klientów ustanowił aż  25 mln USD. Inne banki są w tej kwestii mniej restrykcyjne - na przykład szwajcarski Credit Suisse dopuszcza kwotę 500 tys. CHF, a UBS – 500 tys. euro.

Miejsce dla kolejnych banków z tego typu usługami wciąż istnieje na rynku – tym bardziej, że o usługę private banking dla średniozamożnych, a nie wyłącznie multimilionerów, właściwie w Polsce trudno. Właśnie teraz z ramienia Idea Bank rozwija się kolejny private bank – zapowiadany jako innowacyjny, oferujący nowe możliwości Lion’s Bank. Prawdopodobne, że ten pomysł okaże się wielkim sukcesem na rynku.
 
Lion’s Bank oparty ma być w dużej mierze na nieruchomościach (duża część zamożnych przedsiębiorców posiada znaczne inwestycje w nieruchomości). Bank miałby nie tylko udzielać rad w temacie majątków, ale także realnie pomagać w zarządzaniu nimi. Ma to zaoszczędzić czas zapracowanych przedsiębiorców, wyręczając w większości czynności (np. kupno akcji czy obligacji). 
 
Co ciekawe, choć z punktu widzenia finansów może nie aż tak istotne, instytucje zajmujące się private bankingiem prześcigają się w doborze najbardziej odpowiedniej i sugestywnej stylistyki swoich wnętrz. I tak Lion’s Bank próbuje nawiązywać do wnętrz Ferrari, budzących skojarzenia z luksusem i wygodą, Alior Bank bardziej zachowawczo postawił na szkło i stonowane barwy, a PKO Bank Polski na nieco zmodernizowany, ale nadal harmonijny wygląd. Noble Bank bardzo chętnie podkreśla swoje przywiązanie do tradycji bankowości prywatnej, co też objawia się w jego eleganckim wystroju.
 
O ile private banki będą szły w kierunku szerszego zarządzania inwestycjami, o tyle można mieć nadzieję na obniżenie progów finansowych dla potencjalnych klientów, a także sprawniejszą realizację zadań i zarządzanie majątkiem przedsiębiorców.

Karolina Obszyńska
Inwestycje.pl
 
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste