Prestiżowy plastik dla Polaka

07.09.2010 10:13  Private Banking
Prestiżowy plastik dla Polaka
Prawie każdy z nas ma w swoim portfelu kilka kart bankowych, a okazanie karty w sklepie nie wywołuje już popłochu sprzedawcy. Warto jednak wiedzieć, że oprócz zwykłych kart najbogatsi nasi rodacy mogą korzystać z ekskluzywnych „plastików” i to tych z najwyższej światowej półki. Czy jednak karta oferowana nam doradcę, to naprawdę docenienie prestiżu, czy też próba sprzedania kolejnego produktu np. w kolorze złota, które już rzadko robi wrażenie.

CZEMU ZŁOTE KARTY NIE DAJĄ PRESTIŻU

Jeszcze do niedawna podstawowym wyróżnikiem wyjątkowości karty był jej kolor. hierarchia kart wyglądała następująco: karta zwykła (płaska), karta srebrna, karta złota, karta platynowa. Niestety banki zaczęły na prawo i lewo wydawać złote karty – aby je otrzymać wystarczyło wylegitymować się zarobkami na poziomie średniej krajowej. A to co powszednie nie może być ekskluzywne. Tak więc dzisiaj absolutne minimum dla tego segmentu to karta platynowa.

PRAWDZIWY PRESTIŻ .

Do prestiżowych kart bankowych dostępnych w Polsce oprócz kart platynowych, możemy zaliczyć  VISA Infinite, MasterCard World Signia oraz karty Diners Club i American Express Centurion. Co ciekawe karty Diners Club i American Express to karty, których pierwotnym wystawcą nie są banki – ale wyspecjalizowane organizacje.

W większości przypadków to bank sam zaproponuje Ci prestiżową kartę. Aby ją otrzymać wymagane jest posiadanie w banku aktywów na poziomie kilkuset tysięcy złotych albo regularne wpływy na rachunek na poziomie 10-20 tys. zł.

Czy jednak te karty mają jakieś przewagi nad zwykłymi plastikami? Oczywiście im bardziej prestiżowa karta, tym wyższy limit kredytowy. Czy jest coś jeszcze ? Otóż tak, banki by podkreślić wyjątkowy charakter swoich kart wyposażają je w pakiety usług dodatkowych.- które, stanowiąc wartość dodaną, mają być pomocne dla ich posiadaczy.

LIMITY KART PRESTIŻOWYCH

Podstawowym wyróżnikiem kart prestiżowych jest wysokość limitu przypisanego do karty. Limity te są ustalane indywidualnie - w wysokości dostosowanej do naszej zamożności. Jednak w wypadku kart prestiżowych pozwalają one na na zakup samochodu czy jachtu. Generalnie poziom limitów w większości banków to 150-200 tys. zł. Ale na przykład Noble Bank dla swojej karty VISA Infinite – dopuszcza wydatki do wysokości 1 mln. zł, zaś karta American Express Centurion nie posiada maksymalnego limitu wydatków.

DODATKOWE PAKIETY UBEZPIECZENIOWE

Do kart bankowych przypisane są ubezpieczenia. Poczynając od najprostszych od nieuprawnionego skorzystania z karty (ubezpieczyciel zwróci nam pieniądze jeśli karta zostanie skradziona i w dodatku bierze odpowiedzialność wstecz od momentu zgubienia lub kradzieży) poprzez dodatkowe ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków aż po ubezpieczenia podróżne i medyczne.

USŁUGI ASSISTANCE

Do prestiżowych kart przypisane są również tzw. usługi assistance. Klient otrzymuje (za pośrednictwem przeznaczonej dla najlepszych klientów infolinii) pomoc w nagłych wypadkach. Może to oznaczać sprowadzenie odpowiednich służb, gdy zepsuje się samochód, hydraulika w razie awarii w domu albo poradę medyczną lub prawną. Klienci chętnie korzystają też z informacji dotyczących na przykład odpowiedniej do okoliczności restauracji w danym mieście, wskazania ciekawej oferty kulturalnej lub znalezienia miejsca noclegowego. .

POPROSZĘ O BILETY NA KONCERT - USŁUGI CONCIERGE

Prestiżowe karty dają też dostęp do usług rezerwacyjno - informacyjnych - tzw. concierge – świadczonych przez departamenty banków, bądź przez wyspecjalizowane firmy. Serwisy te spełniają najbardziej wyrafinowane zachcianki Klientów. Specjaliści pomogą nam zorganizować wakacje, wyszukają i zarezerwują hotel, załatwią wejściówki do najbardziej obleganego lokalu lub na prestiżową wystawę czy wydarzenie kulturalne. Usługi concierge nie ograniczają się tylko do ekskluzywnych zleceń, w razie problemu, można za ich pomocą znaleźć szybko opiekunkę do dzieci czy naszych domowych czworonożnych pupili. Oczywiście, wszystkie te usługi i produkty są oddzielnie płatne (przed realizacją usługi Klient zawsze otrzymuje kosztorys) ale sama usługa concierge jest związana z posiadaniem karty i nie wymaga dodatkowych kosztów.

SKORZYSTAJ Z SALONIKU PODCZAS PODRÓŻY SAMOLOTEM

Ponieważ z prestiżowych kart korzystają zwykle biznesmeni i to formatu globalnego, codziennością dla nich są częste podróże lotnicze. A typowe lotnisko to gwar, ścisk i tłok – nic dziwnego, że banki do swych kart dokładają usługi związane z dostępem do ekskluzywnych saloników – gdzie w ciszy i spokoju, można poczekać na lot. Miejsca te wyposażone są w telefon, faks i dostęp do internetu – można też w nich zjeść posiłek czy ugasić pragnienie ekskluzywnym drinkiem.

PROGRAMY RABATOWE I DODATKI SPECJALNE
 

Ekskluzywne karty to także wyrafinowane profity. Na przykład właściciel Visy Infinite ma zarezerwowane miejsce w pierwszym rzędzie na pokazach mody w paryskich Galeries Lafayette i pomoc doradcy w zakupach w tym miejscu. Karta ta jest także przepustką do wielu ekskluzywnych klubów, m.in. Armani Club Priv'e w Mediolanie. Właściciel Centuriona może zaś podczas zagranicznego wyjazdu zażądać przybycia indywidualnego doradcy z firmy Gucci, który przygotuje dla niego zestaw ubrań na każdą okazję.
 

Użytkownicy prestiżowych kart mogą też korzystać z programu IAPA (International Airline Passengers Association) dającego zniżki (max. 50%) w prawie 20 tys. hoteli na świecie i rabatów (max. 30%) przy wynajmie samochodów. Osoby objęte tym programem mają również prawo do innych udogodnień, np. otrzymania najlepszego pokoju hotelu, czy priorytetowego potraktowania zagubionego bagażu.
 

Dla posiadaczy swoich ekskluzywnych kart banki przygotowują specjalne programy rabatowe  - dzięki nim można uzyskać atrakcyjne zniżki (zazwyczaj ok. 10%). Oczywiście programy dotyczą sklepów z górnej półki tj. galerii sztuki, oryginalnych butików z odzieżą czy ekskluzywnymi winami. Kusząca jest też oferta zniżek na samochody Ferrari i Maserati, szampana Krug oraz limitowane trunki jak Johnnie Walker Blue Decanter. Oprócz tego karty często umożliwiają dostęp do ekskluzywnych klubów czy hoteli bez wcześniejszej rezerwacji.

KARTA ZA PONAD OSIEM TYSIĘCY ZŁOTYCH

Oczywiście prestiż musi kosztować. Chociażby po to, by tym także wyróżnić z tłumu. Przeciętnie roczne opłaty za korzystanie z kart w Polsce kształtują się na poziomie kilkuset złotych (np. karta VISA Platinum w Millennium Banku – 500 zł, karta MasterCard Platinum w Pekao SA – 500 zł).

Najdroższy z grupy kart prestiżowych jest American Express Centurion – jego posiadaczy kosztuje 2.800 USD rocznie – a to przecież ponad osiem tysięcy złotych. 

Niektóre banki zwracają opłaty za korzystanie, przy odpowiednio wysokich obrotach na koncie karty . Aby uzyskać taki rabat - roczne kwoty transakcji muszą kształtować się na poziomie powyżej 60-90 tys. zł.

PRZEGLĄD DOSTĘPNYCH NA RYNKU PRESTIŻOWYCH KART


Jak już wspomniano absolutne minimum to karty platynowe.
 

Sprawdźmy, co oferuje VISA Platinum z Millennium Banku. Przede wszystkim - ekskluzywny Program Platinum, w ramach którego do Posiadaczy kart wysyłane są kilka razy w roku informacje o wydarzeniach kulturalnych: koncertach, przedstawieniach teatralnych i widowiskach oraz imprezach turystycznych ( w ramach programu Bank rezerwuje dla Posiadaczy kart pulę eksluzywnych biletów na te wydarzenia). Ponadto użytkownicy karty otrzymują: bezpłatny Pakiet „Concierge Platinum", bezpłatny pakiet „Assistance Platinum", atrakcyjne rabaty przy zakupach w blisko 2000 punktów handlowo - usługowych w Polsce w ramach programu korzyści "Inspiracje", bezpłatne pakiety ubezpieczeń Bezpieczna Karta oraz Ubezpieczenie w podróży.

VISA Infinity
 

Karta Noble Banku jest wyjątkowym przedstawicielem VISA Infinity chociażby z racji swojego wyglądu. Wizerunek karty stworzyło bowiem włoskie studio Pininfarina, które na swoim koncie ma między innymi projekty kultowych aut Ferrari i Maserati.

Korzyści wynikające z posiadania karty Infinite – Noble Bank:
- Indywidualnie ustalany limit kredytowy sięgający nawet 1.000.000 zł
- bogaty pakiet ubezpieczeń obejmujący m.in.: ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej oraz  ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków w trakcie podróży w wysokości do 200.000 zł,
- bogaty pakiet przywilejów wraz z kartami Priority Pass oraz Priority Traveller oraz: program Priority Pass (program dostępu do 500 ekskluzywnych saloników VIP na lotniskach w 275 miastach w 90 krajach), program Priority Traveller (dostęp do elitarnych salonów SPA oraz pól golfowych na całym świecie, a także zniżki w wypożyczalniach samochodów oraz w najlepszych hotelach).

Dla Klientów Noble Banku przygotowano również rozbudowany serwis informacyjno-organizacyjny CONCIERGE , wzbogacony o liczne amatorskie pomysły i rozwiązania. Concierge Noble Bank, to wachlarz usług, które pomogą we wszystkich sytuacjach życia codziennego: od rezerwacji stolika w ulubionej restauracji, poprzez organizację wypoczynku w nietypowych miejscach, po zdobycie elitarnych zaproszeń na wydarzenia kulturalne.

MasterCard World Signia
 

Kartę tą oferuje między innymi Bank BPH. To prestiżowa, międzynarodowa karta kredytowa dedykowana Klientom segmentu Private Banking. Charakteryzuje ją szeroki zakres usług dodatkowych: pakiety ubezpieczeniowe, usługi Concierge oraz karta Priority Pass. Inne korzyści to limit kredytowy od 50.000 do 200.000 zł a także program Premium Collection, który obejmuje usługi świadczone przez najbardziej renomowanych partnerów w zakresie wypoczynku, rekreacji i kultury. Program ten daje Posiadaczom kart specjalne przywileje w hotelach, sklepach i punktach usługowych na całym świecie. Dopełnieniem całości są usługi Concierge oraz liczne rabaty oferowane w programie 4 PORY ROKU.
 

Kartę World Signia oferuje również bank Pekao. Tu również limit karty kształtuje się w przedziale 50.000-200.000 zl. Dodatkowo karta oferuje Program partnerski Private Club - wiele atrakcyjnych rabatów i przywilejów u Partnerów Banku. Dla posiadaczy karty przewidziany jest także program Private Consulting - jedyna tego typu usługa dostępna na rynku bankowości prywatnej. W ramach programu dostępnych dla Klienta jest szereg preferencyjnych warunków obsługi w prawie 60 najbardziej elitarnych firmach z zakresu doradztwa prawnego i podatkowego, pośrednictwa w obrocie nieruchomościami i sztuką.

Na koniec zajmiemy się kartami oferowanymi przez niezależne od banków firmy – Diners Club i American Express.
 

Diners Club International to międzynarodowa korporacja od 55 lat oferująca karty dla najbardziej wymagających osób. Karty Diners Club to najstarsze na świecie karty płatnicze. Klienci w Polsce i na świecie mają do dyspozycji następującą paletę kart: klasyczną kartę Diners Club, Kartę Diners Club LOT, Kartę Diners Club GOLF.

Wszystkie karty Diners Club charakteryzuje światowy zasięg, szeroka akceptowalność w ponad 14 milionach punktów na świecie, odroczony termin płatności nawet do 59 dni, wysoki indywidualnie ustalany limit wydatków, wstęp do własnych saloników Diners Club Airport Lounge na wielu lotniskach na świecie, ubezpieczenie podróży zagranicznej do sumy 1000000 USD oraz wysokie bezpieczeństwo w sytuacji utraty lub kradzieży karty (w tym bezpłatne wydanie karty zastępczej wszędzie na świecie). Posiadacze kart mogą też liczyć na zniżki przy wypożyczaniu samochodów w firmach Avis i Hertz. Dostępny jest też specjalny Program Premiowy – możliwość zbierania mil w programie Miles & More.
 

Bardzo ciekawe dodatki oferowane są do kart Diners Club GOLF - szczególnie jeśli ktoś uległ zauroczeniu pięknem pól golfowych. Karta Diners Club GOLF oferuje wszystkie możliwości, jakie daje karta prywatna klasyczna , ale osobie grającej w golfa zapewnia wymierne korzyści:
- zniżki na polach golfowych w Polsce i za granicą,
- zabezpieczenie Hole-In-One - w sytuacji zdarzenia Hole-In-One Diners Club pokrywa koszty transakcji dokonanej w klubie golfowym, w którym nastąpiło Hole-In-One, do wysokości równowartości 1 000 EUR,
- zabezpieczenie od utraty/opóźnienia sprzętu golfowego w podróży lotniczej,

Ponadto wszyscy posiadacze kart Diners Club GOLF mogą wziąć udział w licznych turniejach w ramach rozgrywek Diners Club Trophy.
 

Na koniec prawdziwy „diament” wśród kart – American Express Centurion. To karta bez limitu wydatków o wyjątkowym prestiżu. Co ciekawe nie można o nią wnioskować – to American Express oferuje ją swoim najlepszym Klientom (jednym z warunków jest obrót kartami Amex na poziomi 250 tys. USD rocznie). W Polsce biuro American Express istnieje od 1990 roku. Początkowo zajmowało się ono obsługą turystów przyjeżdżających do Polski i używających kart Amex. Obecnie biuro organizuje też i zarządza siecią punktów akceptujących płatności kartami American Express. Biuro pośredniczy także w procesie wydawaniu kart dolarowych American Express dla najzamożniejszych klientów. Jednym z banków za za pośrednictwem którego można otrzymać te kartę jest - BNP Paribas Fortis.

Karta CENTURION to karta wykonana w 100% z tytanu. Oferuje ułatwienia w podróży: pełen serwis concierge - 365 dni w roku, 7 dni w tygodniu i 24 godz/dobę. W ramach pakietu lojalnościowego - raz do roku gdy obroty na karcie osiągną poziom 100.000 EUR/USD klient może je wymienić na 2 bilety w klasie business do dowolnie wybranego miejsca. Klienci Centuriona mogą też liczyć na przywileje podczas pobytu w hotelach sieci Hilton, Starwood, Intercontinental, Sofitel, Radisson SAS, Kempinski.

Karcie towarzyszy też bardzo bogaty pakiet ubezpieczeń obejmujący: posiadacza karty głównej, najbliższą rodzinę, posiadaczy kart dodatkowych i ich rodziny, zawierający między innymi:
- 24 h opiekę prawna i medyczna za granicą,
- ubezpieczenie medyczne na kwotę 10 mln EUR/USD,
- refundację kosztów w przypadku odwołania lub przełożenia podróży - do 20 tyś EUR/USD
- ubezpieczenie osobiste na kwotę 2.6 mln USD/EUR
- 48 h na dostarczenie karty w przypadku jej utraty

Dodatkowo karta oferuje dostęp VIP i możliwość zakupów z osobistym doradcą w Gucci America, sieci Saks Fifth Avenue, Harvey Nichols, Neiman Marcus czy Harrods. Udział w ekskluzywnych pokazach biżuterii Bvlgari, kolekcji Ermenegildo Zegna, Marc Jacobs, Chloe i Jimmy Choo oraz dostęp do elitarnego China Club.

Na zachodzie do korzystania z Centuriona przyznali się między innymi amerykański raper Jay-Z oraz gwiazdy muzyki pop Janet Jackson i Madonna – a to tylko kilka spośród celebrities noszących w portfelu czarnego Ameksa. Z kolei z fikcyjnych sław ma go najpopularniejszy szpieg świata James Bond. W ostatnim odcinku serii – „Casino Royale” – Bond używa go, by wynająć lokum w luksusowym Ocean Club. Agent 007 bez problemu dostał apartament, mimo że nie miał rezerwacji. Gdy ktoś wykłada na ladę Centuriona, po prostu nie można mu odmówić obsługi. Rangę karty podkreśla jej elitarność. Eksperci szacują, że na całym świecie ich liczba nie przekracza 17 tysięcy sztuk.

Bardzo atrakcyjne są nagrody z oferty Centurion Membership Rewards ( za 50 mln punktów można odebrać Lamborghini).

PODSUMOWANIE

Informacje o posiadaczach kart są ściśle tajne. W Polsce czarnym Centurionem pochwalić się może zaledwie kilkadziesiąt osób (w jego wydaniu pośredniczy między innymi BNP Paribas Fortis). Co do pozostałych kart, to według informacji prasowych czarny plastik z maksymalnym limitem wydatków wynoszącym 1 mln zł ma w swoich portfelach kilkuset Polaków.

Najlepsi klienci banków mają w czym wybierać. Niełatwo spośród luksusowych kart wybrać tę najlepszą, bo można się zgubić w gąszczu profitów. Najczęściej też w dokonaniu wyboru pomaga Bank, gdzie Klient ma umiejscowiony rachunek – oferując kartę ze swojego portfela produktów.

Czy prestiżowe karty warte są swoich opłat i czy naprawdę wyróżnią nas z tłumu? Dla najzamożniejszych Klientów banków równie ważne jak prestiż są również praktyczne walory kart. Przede wszystkim oczekują, że nie będą mieli problemów z płatnością – a karta będzie miała pełną akceptację na całym świecie. Chętnie korzystają też z saloników VIP. Uwagę zwracają też na pakiety ubezpieczeń związane z kartami i co ważne, ubezpieczenia te nie wymagają żadnego działania z ich strony a sumy ubezpieczenia przyczyniają się do lepszego komfortu podróżowania. Oczywiście ważny jest też wysoki limit kredytowy, który sprawia, że nie trzeba w pamięci liczyć, czy na karcie są jeszcze środki.
 
Dariusz Korczakowski
www.privatebanking.pl

jn


Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, już teraz możesz zapisać się do naszego newslettera:

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

  • PRZESTRZEGAM przed... KTO TUTAJ KRADNIE NAPRAWDE???? karta w portfelu, pieniadze zniknely na konkretne zakupy internetowe wydane przez zlodzieja, Millennium Bank odmowil uznanania reklamacji z powodu masla maslanego i przerzucil mnie do trybu odwolawczego. Zero kontaktu ze strony banku ze mna... nic... policja rowniez potwierdza bralk kontaktow.... a ja mam zrizumiec, i zycza mi zadowolenia z dalszej wspolpracy:-) OSTRZEGAM KTOS TUTAJ KRADNiE.

    ~OKRADZIONY   (11 stycznia 2017 o 12:23)   Zgłoś spam
    Oceń komentarz:
    50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste