Zamożni Polacy doceniają produkty rentierskie

04.06.2012 13:56  Private Banking
Zamożni Polacy doceniają produkty rentierskie
Jednym z najwyraźniejszych trendów na rynku private banking jest w ostatnim roku wielki powrót produktów rentierskich. Najbogatsi Polacy, zaniepokojeni niestabilnością europejskiego rynku oraz inflacją, a także mniej skłonni do ryzykownych inwestycji, szukają nowych rozwiązań. Takich, które pozwolą im na wiele lat zabezpieczyć kapitał, a jednocześnie czerpać z niego zyski w postaci regularnie wypłacanych odsetek.

Lokując w długofalowym, 10-letnim produkcie rentierskim np. 1 milion złotych, inwestorzy mogą co kwartał otrzymywać wypłatę na poziomie około 20-30 tys. – to kwoty traktowane przez zamożnych klientów np. jako zabezpieczenie regularnych dochodów na emeryturze lub stałe finansowe wsparcie dla startujących w dorosłość czy studiujących dzieci. Nowością w kategorii są coraz bardziej elastyczne konstrukcje produktów rentierskich, np. łączące część depozytową i inwestycyjną, oferujące Klientom większą swobodę wycofania środków etc.

Najzamożniejsi Polacy chcą inwestować korzystnie, ale bezpiecznie


Sytuacja na europejskim rynku, w tym w Grecji czy Hiszpanii, niższa przewidywalność, i rosnąca niepewność, a także obawy przed inflacją, wpłynęły znacząco na sposób myślenia najzamożniejszych Polaków o zarządzaniu majątkiem. Coraz częściej na pierwszy plan - przed oczekiwaniem szybkich  zysków i tolerancją dla wysokiego ryzyka - wysuwa się potrzeba zapewnienia środkom bezpieczeństwa („tak, by nie stracić”) i wypracowania długofalowej strategii zapewniającej stabilną sytuację finansową.

„W związku ze zmianami na rynku finansowym, od wielu miesięcy obserwujemy bardzo silny wzrost zainteresowania produktami, które pozwalają klientom długofalowo zabezpieczyć dalszą przyszłość i zagwarantować bezpieczeństwo kapitału. Pierwszym etapem tego zjawiska był dynamiczny rozwój rynku długoterminowych, 10 czy 15-letnich programów systematycznego oszczędzania, np. na emeryturę, i przesuwanie na nie środków inwestowanych wcześniej w standardowe lokaty. Dziś obserwujemy wyraźnie kolejny trend – Klienci chcą efektywnie inwestować swoje środki, ale szukają produktów z ochroną kapitału i stałym dostępem do zysków. Współczesny rentier nie zawsze chce też zamrażać środki i często szuka bardziej elastycznych formuł” – mówi Łukasz Nowakowski, dyrektor sprzedaży Noble Bank.

Lokaty – coraz chętniej wybierane są 2 lub 3-letnie

Preferencję dla bezpiecznych inwestycji o dłuższym terminie, zapewniających jednocześnie dostęp do stałych zysków z kapitału, widać też u Klientów wybierających inwestycje w tradycyjne lokaty – popularnym rozwiązaniem stała się np. lokaty 2 lub 3-letnie, pozwalające na wypłatę środków co pół roku, bez utraty odsetek.
 
Getin Noble Bank S.A.

kk
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste