Czy Fundusze wyruszą na łowy?

14.05.2014 19:02  Venture Capital
Czy Fundusze wyruszą na łowy? Prognozy dotyczące rynku Private Equity w regionie Europy Środkowo-Wschodniej

Szacuje się, że fundusze Private Equity w skali globalnej mają do zainwestowania środki w wysokości 789 miliardów USD, z czego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej planują wydać ponad miliard Euro (wg  Prequin, 4Q2013). Jak podkreślają eksperci, jeszcze nigdy nie było takiej kumulacji. Czy to oznacza, że brakuje interesujących możliwości inwestycyjnych?

Według ekspertów Datapoint, którzy w oparciu o technologię VDR wspierają transakcje inwestycyjne, z jednej strony na rynku CEE jest skumulowany kapitał, a z drugiej czeka wiele spółek, które szukają nie tylko źródeł finansowania, lecz także know-how, jakie może w zapewnić im fundusz Private Equity..

- Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność w czasie transformacji ustrojowej powoli zbliżają się do wieku emerytalnego, a gdy sukcesorów w rodzinie nie widać, mariaż z funduszem wydaje się być kuszącą propozycją. Takie przedsiębiorstwa są bardzo pożądane przez fundusze PE ze względu na stabilność, dobrą i znaną markę oraz często nieoczywiste perspektywy wzrostu czekające na odkrycie powiedziała Marta Kotwis, Key Account Director w Datapoint.

- Kilka regionalnych domów Private Equity w ostatnim czasie założyło nawet nowe fundusze skoncentrowane na regionie CEE, np. Abris Capital z 450 milionami EUR, Enterprise Investors z 314 milionami EUR i 3TS Partners z 103 milionami EUR (dane według spółki EY) – wylicza Aleš Gavlas z podmiotu doradczego ALG ADVISORY.  Polska (jako rynek największy i najbardziej atrakcyjny) znajduje się na celowniku funduszu Hartenberg Holding należącego do multimiliardera i obecnie czeskiego ministra finansów Andreja Babiša, a zarządzanego przez jego współwłaściciela Jozefa Janova (ex-Penta Investments PL) i dysponuje kwotą 200 milionów EUR – dodaje.

Niestety w Polsce świadomość przedsiębiorców w zakresie tego co fundusz PE może im zaoferować jest bardzo niska. - Pokutuje przekonanie, że kapitał pozyskany z funduszu może być droższy niż z innych źródeł - zaznacza Marta Kotwis, Key Account Director w Datapoint. Z drugiej strony fundusze PE posiadają szereg niedokończonych inwestycji, które przeciągają się w czasie i tym samym spada ich zyskowność, a rentowność funduszy PE pogarsza się. Ilość skumulowanej gotówki na rynku zaostrza także konkurencję między funduszami. Dlatego też motywacja do nowych rentownych inwestycji będzie rosła. Klimatowi inwestycji sprzyja stan infrastruktury (m.in. odpowiednie regulacje prawne i podatkowe) dla PE/VC w CEE i jest porównywany do infrastruktury rynków rozwiniętych Europy Zachodniej, bardziej niż rynków rozwijających się. Polska na tle krajów CEE jest uważana za najatrakcyjniejszy rynek, z najprężniej działająca giełdą – dodaje Marta Kotwis
z Datapoint.

Datapoint

au


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com
inwestowanie