Pierwszy w Polsce fundusz Corporate Venture Capital

13.06.2018 15:26  Venture Capital
Pierwszy w Polsce fundusz Corporate Venture Capital Fundusze CVC tworzone są przez korporacje przy współpracy z wewnętrznym lub zewnętrznym zespołem zarządzającym i często mają formę podmiotu wyodrębnionego ze struktury takiej korporacji. W ten sposób pierwsze inwestycje venture 25 lat temu prowadził Xerox czy AT&T.

Dzisiaj podobne trendy obserwujemy także wśród polskich korporacji. Właściwą strukturą do realizacji tego typu zamiaru jest dedykowany fundusz inwestycyjny zamknięty, tworzony przez wyspecjalizowane towarzystwa funduszy inwestycyjnych wspólnie z zespołem zarządzającym. Według portalu CBInsights aktualnie w Stanach Zjednoczonych działa blisko 1000 funduszy CVC, a ich liczba rośnie. Największym takim funduszem jest Google Venture.

Na drugim miejscu jest Intel Capital, a trzecie miejsce na podium przypada Salesforce Venture. Co ciekawe, w Polsce według badań PwC „Kierunek Innowacje! Polskie firmy na ścieżce rozwoju”, bardzo szybko rozwijającym się trendem jest współpraca korporacji ze start-upami. 42% badanych firm zadeklarowało aktywną współpracę z ekosystemem start-upowym, a 23% rozważa taką formę aktywności w przyszłości. Nie tylko duże korporacje wchodzą w tego typu alianse – niemal połowa przedsiębiorstw z tych, które już współpracują ze start-upami, reprezentuje sektor MŚP.” - mówi Wojciech Jabłoński, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu w Origin TFI.


Wojciech Jabłoński, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu w Origin TFI


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie