„The Carlyle Group“ rozpoczyna działalność w Europie Środkowej i Wschodniej

21.08.2007 09:47  Venture Capital
„The Carlyle Group“ rozpoczyna działalność w Europie Środkowej i Wschodniej Ryszard Wojtkowski na czele nowego zespołu przejęć i inwestycji kapitałowych

The Carlyle Group - globalny fundusz private equity ogłosił dziś powołanie zespołu zajmującego się inwestycjami private equity w Europie Środkowej i Wschodniej, z siedzibą w Warszawie. Na czele zespołu stanął Ryszard Wojtkowski, który objął już obowiązki Dyrektora Zarządzającego.

“Widzimy długofalowe perspektywy inwestycyjne na rynku środkowoeuropejskim. Bogate doświadczenie Ryszarda Wojtkowskiego oraz jego głęboka wiedza o rynkach finansowych to silne atuty do zbudowania mocnej pozycji Carlyle w tym regionie“.- powiedział Daniel A. D‘Aniello, współzałożyciel i Dyrektor Zarządzający The Carlyle Group.

„Jestem zaszczycony, że będę miał okazję prowadzić inwestycje Carlyle w regionie o tak wielkim potencjale. Jestem przekonany, że imponująca globalna struktura Carlyle oraz doświadczenie inwestycyjne staną się ważnym impulsem do rozwoju wielu przedsiębiorstw w Europie Środkowej i Wschodniej”. - mówi Ryszard Wojtkowski.

Nowopowstały zespół skoncentruje się głównie na inwestycjach kapitałowych i przejęciach dobrze rokujących, rozwijających się firm. Korzystając z 20 letniego doświadczenia Carlyle zespół skupi się na rynku produktów konsumenckich i handlu, produkcji przemysłowej, informatyki i mediów, a także branży farmaceutycznej i ochronie zdrowia oraz usługach finansowych. Georgaficznie inwestycje obejmą obszar: Polski, Czech, Węgier, Słowacji, Rumunii, Bułgarii, Słowenii oraz republik bałtyckich – Litwy, Łotwy i Estonii. Możliwe będą także inwestycyjne w Chorwacji, Serbii i na Ukrainie.

Ryszard Wojtkowski (l. 51) przechodzi do Carlyle’a z Enterprise Investors (2000-2007), gdzie pełnił funkcję Partnera Zarządzającego. Wcześniej był prezesem Novartis Consumer Health International SA w Szwajcarii (1997-2000). W latach 1991-1994 pełnił obowiązki Zastępcy Dyrektora Generalnego Coca-Cola Poland Services, natomiast w latach 1994-1997 był prezesem firmy Gerber Eastern Europe. W latach 1983-1991 pełnił obowiązki dyrektora Gabinetu kolejnych Prezesów Rady Ministrów w Polsce. Karierę zawodową Ryszard Wojtkowski zaczął w Akademii Ekonomicznej w Katowicach (1978-1983), której jest absolwentem. Studiował także na Harvard Business School.


The Carlyle Group to globalna firma private equity zarządzająca funduszami o wielkości 71,4 mld USD. Carlyle inwestuje w przejęcia ,”venture“ i „growth capital”, nieruchomości oraz finansowania lewarowane w Azji, Europie i Ameryce Północnej. Firma koncentruje inwestycje w obszarze obronności i przemysłu lotniczego, motoryzacji i transportu,  na rynku konsumenckim i detalu, energetyce, zdrowiu i branży farmaceutycznej, produkcji przemysłowej, infrastrukturze, technologiach i usługach finansowych oraz mediach i telekomunikacji. Od 1987 roku firma zainwestowała 28,3 mld USD w 636 transakcje o łącznej wartości nabycia na poziomie 132 mld USD. The Carlyle Group zatrudnia ponad 800 pracowników w 19 krajach. Przedsiębiorstwa znajdujące się w portfelu The Carlyle Group generują łączny dochód na poziomie 87 mld USD i zatrudniają ponad 260 000 ludzi na całym świecie.


The Carlyle Group

 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie