Struktury dobre dla ostrożnych

09.01.2014 13:47  Produkty Strukturyzowane
Struktury dobre dla ostrożnych
Strona 1 z 2
Produkty strukturyzowane oferują wysoki potencjał zysku, przy zachowaniu ograniczonego ryzyka. Wiele z nich ma pełną ochronę kapitału, co czyni je instrumentami bezpieczniejszymi niż fundusze inwestycyjne czy akcje. W określonych warunkach mogą wygenerować atrakcyjne odsetki. BGŻOptima podpowiada, jak zwiększyć to prawdopodobieństwo.

Struktury to dość młoda, ale stale zyskująca na popularności kategoria produktów inwestycyjnych przez co prawdopodobnie będziemy słyszeć o nich coraz częściej. Nie sposób więc przejść koło nich obojętnie, szczególnie, że potrafią przynosić zadowalające zyski przy ograniczonym ryzyku utraty zainwestowanych środków. Bo choć ostateczne wyniki inwestycji najczęściej zależą od notowań giełdowych indeksów, konkretnych spółek, surowców (najczęściej złoto lub ropa) lub walut, to produkty te na ogół gwarantują, że w razie niepowodzenia inwestor otrzyma początkowo wpłacone środki w całości.

Aby zrozumieć jak to możliwe, że produkty strukturyzowane mogą wypracować zysk często znacznie wyższy niż na lokacie przy jednoczesnej gwarancji kapitału, warto poznać ich konstrukcję od zaplecza. To co bank, ubezpieczyciel lub pośrednik finansowy oferują nam w formie struktury tak naprawdę składa się z różnych instrumentów finansowych – zdecydowana większość środków wędruje na część bezpieczną (bankowy depozyt lub obligacja zerokuponowa), zaś za pozostałe środki kupowany jest tzw. instrument pochodny (zwykle jest to opcja) na wybrane aktywa bazowe. Od niego właśnie zależeć będzie nasz ostateczny zysk. Zadaniem części bezpiecznej jest wypracowanie na tyle wysokich odsetek, aby na koniec inwestycji ze środków tych wystarczyło na wypłatę wcześniej ustalonej gwarancji (najczęściej 100 proc.). Ewentualne dodatkowe zyski pochodzą natomiast z instrumentu pochodnego.

Na co zwrócić uwagę wybierając odpowiednią strukturę? Przede wszystkim warto stawiać na te strategie, które rozumiemy. Znacznie łatwiej po prostu obstawić scenariusz wzrostu lub spadku powszechnie znanego indeksu giełdowego lub instrumentu, który nie jest nam obcy (typu ropa naftowa czy złoto), niż typować aktywo, którego zasady działania nie rozumiemy. Nie wystarczy jednak, że produkt będzie prosty do zrozumienia. Powinien on posiadać także 100-proc. gwarancję kapitału, bo to chroni inwestora przed potencjalnymi stratami. Struktury z niepełną ochroną kapitału mogą generować wyższe zyski, ale trzeba się tu liczyć z możliwymi stratami.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, już teraz możesz zapisać się do naszego newslettera:

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie