Struktury sposobem na czasy kryzysu

30.05.2012 10:22  Produkty Strukturyzowane
Struktury sposobem na czasy kryzysu Trudna sytuacja na rynkach finansowych sprzyja rosnącemu zainteresowaniu produktami zapewniającymi gwarancję kapitału. Najpopularniejsze w tej kategorii pozostają tradycyjne lokaty bankowe, jednak wobec bardziej atrakcyjnych możliwości zysku Polacy coraz chętniej decydują się na inwestycje w produkty strukturyzowane.
 
Określane potocznym mianem „struktury” to produkty finansowe udostępniające przeciętnemu Kowalskiemu możliwości inwestowania w instrumenty finansowe, które zazwyczaj są zarezerwowane dla osób przeznaczających na ten cel znaczne środki. Pozwalają one na osiągnięcie potencjalnie wysokiego zysku, bez narażania się na stratę. W przypadku produktów strukturyzowanych zawsze mamy do czynienia z gwarancją kapitału. W zdecydowanej większości  produktów dostępnych na rynku jest ona na poziomie 100% (w okresie od 24.05.2011 do 24.05.2012 produkty ze 100% gwarancją kapitału stanowiły aż 92,81% całego rynku struktur; wg danych dostępnych na analizy.pl). Jedynie 4,58% wszystkich produktów stanowiły produkty z niższą niż 100% gwarancją kapitału - zazwyczaj była ona jednak wyższa niż 95%. Niższy poziom gwarancji kapitału oznacza bardziej agresywną strategię inwestycyjną, za którą idą również potencjalnie wyższe zyski.

Gdzie po strukturę?

Na rynku mamy do czynienia z szeroką ofertą produktów strukturyzowanych różniących się strategiami inwestycyjnymi i poziomem gwarantowanego kapitału. Wybierając dany produkt możemy porównać ze sobą oferty towarzystw ubezpieczeniowych, które produkty strukturyzowane oferują w formie ubezpieczenia na  życie i dożycie lub ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym; towarzystw funduszy inwestycyjnych, które oferują produkty strukturyzowane w formie zamkniętych funduszy inwestycyjnych czy też funduszy zagranicznych oraz banków, które udostępniają lokaty strukturyzowane, certyfikaty depozytowe i strukturyzowane bankowe papiery wartościowe. W dany produkt można zainwestować udając się bezpośrednio do placówki oferenta lub korzystając z usług pośrednika, np. agenta ubezpieczeniowego. Zakres formalności zależeć będzie od formy produktu strukturyzowanego, na którą się zdecydujemy.

Ile i na jak długo trzeba zainwestować?

Kwoty minimalnej inwestycji w dostępne na rynku produkty strukturyzowane zazwyczaj oscylują na poziomie od 1 tys. do kilku tys. zł, co pozwala na wybranie rozwiązania dopasowanego do naszych możliwości. Podobnie rzecz się ma w przypadku okresu inwestowania, najczęściej mamy do czynienia z umowami trwającymi od roku do 3-4 lat. Środki zainwestowane w produkt strukturyzowany można jednak w każdej chwili wycofać. W przypadku struktury w formie produktu ubezpieczeniowego, wycofanie środków przed terminem zapadalności odbywa się z uwzględnieniem aktualnej wartości inwestycji i wiąże się czasem również z pobraniem dodatkowej opłaty. Jeżeli natomiast wycofamy środki z lokaty strukturyzowanej musimy się liczyć ze stratą odsetek. Przy wyborze struktur warto także zwrócić uwagę  na inne parametry poza czasem trwania umowy oraz kwotą minimalnej wpłaty. Dobrze jest poświęcić trochę czasu na głębszą weryfikację strategii inwestowania danego produktu, która będzie miała wpływ na nasze ewentualne zyski.

Bilans zalet i wad

Produkty strukturyzowane poza gwarancją kapitału i możliwościami osiągnięcia wysokiego zysku posiadają jeszcze inne zalety. Bardzo ważną kwestią jest fakt, że w przypadku kiedy zdecydujemy się na formę polisy ubezpieczeniowej na życie i dożycie osiągnięty zysk nie będzie obciążony tzw. podatkiem Belki, który zostanie pobrany w przypadku ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym czy lokaty strukturyzowanej. Warto również jeszcze raz podkreślić dostęp do szerokich możliwości lokowania środków będących na co dzień poza zasięgiem prywatnego inwestora. Dostępne na rynku produkty strukturyzowane oferują inwestycje m. in. w indeksy, akcje, waluty, surowce, oraz fundusze inwestycyjne. Oczywiście struktury mają również swoje wady. Gwarancja kapitału dotyczy momentu zakończenia inwestycji objętej umową, wypłacając pieniądze wcześniej musimy liczyć się z ewentualną stratą. Ponadto obliczenie wysokości możliwych zysków jest na ogół trudne. Co więcej finalne ustalenie współczynnika partycypacji lub wielkości kuponu, które determinują wielkość premii wypłacanej dla Klienta możliwe jest dopiero po zakończeniu okresu subskrypcji, w którym to czasie gromadzone są środki do inwestycji.

Biorąc pod uwagę charakterystykę produktów strukturyzowanych warto im się przyjrzeć podczas dokonywania decyzji inwestycyjnej. Jest to szczególnie uzasadnione w czasie słabszej koniunktury gospodarczej, jeżeli rozważaną alternatywą jest zwyczajna lokata bankowa.

Autorem wypowiedzi jest Maciej Berger, Członek Zarządu Nordea Życie

azJeśli zainteresował Cię ten artykuł, już teraz możesz zapisać się do naszego newslettera:

 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • Struktury fajna rzecz, chociaz zawierają pewne ryzyko. Ale jak wszystko teraz chyba.

  ~Wojtas   (30 maja 2012 o 20:28)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • na czasy kryzysu dobre sa fundusze zrownowazone, zarabia sie wiecej niz na lokatach, a nie ma takiej mozliwosci zeby stracic tak jak na akcjach

  ~ola   (30 maja 2012 o 18:27)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie