Rok 2017 w nieruchomościach

12.12.2017 11:40  Raporty rynku nieruchomości
 Rok 2017 w nieruchomościach
Rok 2017 r. okazał się rekordowy zarówno pod względem sprzedanych, jak i oddanych do użytkowania nowych mieszkań. Koniunkturę napędza sytuacja gospodarcza w kraju i utrzymanie stóp procentowych na najniższym poziomie w historii. Również w Poznaniu deweloperzy odczuli skutki mieszkaniowego boomu. 

Deweloperzy od lat nie budowali tak dużo, jak w 2017 r. Według GUS od stycznia do września oddano do użytkowania ponad 123 tys. nowych mieszkań, a w budowie jest kolejnych 160 tys., a będzie ich jeszcze więcej, bo wydane pozwolenia dotyczą 200 tys. lokali. To  znaczny wzrost w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Firma doradcza REAS podała, że rekordowa jest także sprzedaż w ostatnich kwartałach. W największych aglomeracjach w kraju sprzedaż była aż o 23 proc. wyższa niż w analogicznym okresie rok wcześniej. 
 
- Rzeczywiście rok 2017 zaliczymy do bardzo udanych dla całej branży. Dobry wynik to efekt kilku czynników: dobrego stanu gospodarki, wysokiego wzrostu gospodarczego, wzrostu poziomu wynagrodzeń, niskich stóp procentowych co przekłada się na dobre warunki kredytów hipotecznych oraz przy okazji bardzo nisko oprocentowane lokaty. – mówi Bożena Taflińska- Tadeusz, wiceprezes Agencji Inwestycyjnej – jednego z najdłużej działających na poznańskim rynku deweloperów. Z jednej strony mamy więcej klientów kupujących mieszkania na własne potrzeby i kupujących kolejne większe mieszkanie dla swojej rodziny,   z drugiej strony jest też więcej inwestorów prywatnych, którzy wycofali środki pieniężne z banków by zainwestować w mieszkania na wynajem – dodaje. 
 
Efektem tego był także znaczący udział transakcji gotówkowych, który dla siedmiu miast Polski w II kwartale wyniósł 63 proc. Ponieważ popyt w tym roku był bardzo duży obserwowano także większą skłonność klientów do kupowania nieruchomości na początkowych etapach budowy.
 
- W momencie rozpoczęcia inwestycji przy ulicy Stróżyńskiego mieliśmy zarezerwowane 20% mieszkań. To sytuacja bez precedensu. – mówi Bożena Taflińska – Tadeusz, wiceprezes Agencji Inwestycyjnej. Mało tego klienci dzwonili do nas jeszcze przed rozpoczęciem sprzedaży, chcąc mieć pewność, że będą mogli nabyć swoje wymarzone mieszkanie. Kupno mieszkań na tak wczesnych etapach budowy sprawia, że w przyszłości możemy się spodziewać znacznego zmniejszenia oferty gotowych mieszkań deweloperskich. – dodaje. 
 
W ciągu ostatniego roku nastąpiła także zmiana preferencji nabywców co do wielkości nieruchomości. Choć nadal najlepiej sprzedają się mieszkania dwupokojowe do 50 m2 to zaobserwowano znaczny wzrost sprzedaży mieszkań dużych trzy- i  czteropokojowych. 
 
- To tendencja związana z coraz lepszą sytuacją materialną Polaków, ale także ze wzrostem  oczekiwań co do pierwszego własnego mieszkania. – mówi Bożena Taflińska-Tadeusz. Dziś nie jest już  najważniejsza cena nieruchomości. Liczy się lokalizacja, funkcjonalność lokalu, a także standard wykończenia, czy atrakcyjność części wspólnych. To sprawia, że jako deweloperzy musimy szczególną uwagę przykładać do projektu inwestycji, bo to on będzie miał znaczący wpływ na tempo jej sprzedaży. – dodaje. 
 
Rynek spekuluje na temat tego co wydarzy się gdy Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się podnieść stopy procentowe. Przy znaczącym podniesieniu zysków z lokat część inwestorów wróci do banków a to wpłynie na ograniczenie liczby transakcji dotyczących mieszkań kupowanych pod wynajem, a także podrożenie kredytów i tym samym zmniejszenie ich dostępności. Nie nastąpi to jednak jaszcze w ciągu najbliższego roku.
 
- Na deweloperskich konferencjach mówi się o możliwym wzroście cen ofertowych za mieszkania z rynku pierwotnego, co jest związane ze wzrostem  cen gruntów, a także coraz większymi kosztami budowy. – mówi Bożena Taflińska- Tadeusz z Agencji Inwestycyjnej. - W Poznaniu jest mało dostępnych gruntów pod budownictwo wielorodzinne, więc ich  ceny są bardzo wysokie. Dodatkowo rosnące koszty budowy i brak pracowników na rynku, w dłuższej perspektywie może przełożyć się na ceny mieszkań. – dodaje. 
 
Jak będzie wyglądał rynek w roku przyszłym? Wiele zależy od Rady Polityki Pieniężnej, aczkolwiek popyt nie powinien się gwałtownie zmniejszyć. Nie mamy bowiem do czynienia z sytuacją taką jak była 10 lat temu gdy banki udzielały kredytów niemal wszystkim zainteresowanym. 

Forte PR s.c.

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie