26 wniosków o wartości ok. 136 mln zł w wiosennym naborze do programu SBC

16.04.2019 11:15  Raporty rynku nieruchomości
26 wniosków o wartości ok. 136 mln zł w wiosennym naborze do programu SBC W wiosennym naborze do programu Społecznego Budownictwa Czynszowego (SBC) do Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) wpłynęło 26 wniosków o łącznej wartości ponad 136 mln zł, podał bank. Łączna wartość inwestycji, które mogą powstać dzięki wsparciu BGK z wiosennej edycji, to ponad 272 mln zł.

"Czynsze w mieszkaniach sfinansowanych z preferencyjnych kredytów SBC są o kilkadziesiąt procent niższe od rynkowych. Średnia ze wszystkich udostępnionych w 2018 r. mieszkań to 14 zł za m2. W Warszawie powstało 210 mieszkań, ze średnim czynszem 19,6 zł za m2. Natomiast stawki rynkowe w stolicy oscylują w granicach 40-60 zł. Co ważne, stawkę czynszu ogranicza ustawa. W Polsce wciąż brakuje przystępnych cenowo mieszkań na wynajem. Finansowanie mieszkalnictwa i poprawa jakości życia Polaków jest jednym z filarów działalności BGK" - powiedział wiceprezes BGK Włodzimierz Kocon, cytowany w komunikacie.

Społeczne Budownictwo Czynszowe to program Banku Gospodarstwa Krajowego, który wspiera powstawanie nowych mieszkań. Program trafia do towarzystw budownictwa społecznego (TBS), spółdzielni mieszkaniowych i spółek gminnych, dając im dostęp do taniego kredytu. Celem programu jest poprawa warunków mieszkaniowych szczególnie tych osób, których nie stać na zakup mieszkania lub najem komercyjny, ale zbyt zamożnych na mieszkanie socjalne czy komunalne, przypomniano. 

Zobacz także: Czy kolejny światowy kryzys gospodarczy zacznie się w sektorze budowlanym?

"Dotychczas BGK udzielił finansowania na łączną kwotę 408 mln zł dla 81 projektów inwestycyjnych, dzięki którym powstanie ponad 3,6 tys. mieszkań. Prawie 1 300 rodzin w 25 polskich miastach już otrzymało klucze do mieszkań zarówno w małych miastach, takich jak Trzcianka, jak i dużych - np. we Wrocławiu. Kolejny nabór wniosków inwestorów już jesienią" - czytamy dalej.

BGK jest współinicjatorem rządowego programu (Program SBC), który od 2015 r. wspiera budownictwo społeczne. W latach 2016-2018 był pomysłodawcą wielu korzystnych zmian ułatwiających dostęp do kredytowania. Preferencyjne warunki finansowania pozwoliły na reaktywację tego typu budownictwa. W latach 2015-2024 ma do rozdysponowania 450 mln zł rocznie. Środki niewykorzystane przechodzą na rok kolejny, podsumowano.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju - jedyna taka instytucja w Polsce. Bank aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju.

ISBnews

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
ES-SYSTEM SA, Rafał Gawrylak - Prezes Zarządu, #254 PREZENTACJE WYNIKÓW   Paweł Szczepanik przedstawia: FALE ELLIOTTA FAKTY I MITY | Analiza techniczna
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie