Grupa Azoty
PARTNER
SERWISU


Ceny mieszkań zmieniają kierunek

27.02.2013 18:25  Raporty rynku nieruchomości
Ceny mieszkań zmieniają kierunek Kolejna firma analizująca rynek deweloperski zanotowała wzrost średnich cen mieszkań. I choć podwyżka nie jest duża, to trudno już mówić o  powszechnym spadku cen nowych mieszkań.

Na początku bieżącego roku, wbrew od dawna obowiązującemu ogólnemu trendowi, ceny mieszkań deweloperskich w niektórych miastach poszły w górę. Średnie stawki ofertowe nowych lokali podskoczyły m.in. w Gdańsku i we Wrocławiu. Największą zwyżkę cen na przestrzeni jednego miesiąca analitycy zanotowali w Katowicach. 
 
W styczniu br. mieszkania na katowickim rynku pierwotnym oferowane były średnio o 4 proc. drożej niż w grudniu 2012 roku. W Warszawie, według analityków tej firmy ceny transakcyjne mieszkań deweloperskich w styczniu br. ustabilizowały się na poziomie 7 300 zł za metr kwadratowy. 

Nowe kupowane w Warszawie po 7 300 zł /mkw
 
Także z danych Emmerson za ostatni kwartał 2012 roku wynika, że w Poznaniu i Warszawie w końcu minionego roku nowe mieszkania nieco zdrożały. Na stołecznym i poznańskim rynku deweloperskim stawki wywoławcze wzrosły o ok. 1 proc. Pod koniec 2012 roku metr nowego stołecznego mieszkania oferowany był przeciętnie za 8280 zł, w Poznaniu za 6350 zł.  
 
W sytuacji, kiedy zdolność kredytowa przeciętnego nabywcy nie przekracza 300 tys. zł najczęściej poszukiwane są atrakcyjne cenowo oferty. Promocje wprowadzane przez deweloperów nie zawsze wiążą się teraz tylko z obniżką stawek. W ramach ceny można otrzymać często garaż, albo wykończenie. W ten sposób oferta staje się ciekawsza, ale średnie stawki na rynku deweloperskim nie spadają.        

Używane stołeczne dwójki: 8 400 zł/mkw
 
Za warszawskie mieszkanie z drugiej ręki zapłacimy więcej niż za nowe. Według zestawień portalu Domy.pl, najpopularniejsze na rynku dwa pokoje oferowane są obecnie w Warszawie za ok. 8 400 zł za mkw. W tym segmencie ceny wciąż spadają, bo wiele używanych lokali wystawionych jest po zawyżonej cenie. Jeszcze miesiąc wcześniej sprzedający żądali średnio ok. 100 zł więcej za mkw. stołecznego dwupokojowego mieszkania, a rok wcześniej stawki wywoławcze były większe o 400 zł/mkw.  
 
W Warszawie najmniej wydamy na mieszkanie decydując się na zakup w takich dzielnicach jak Rembertów, Białołęka, Targówek, czy Wesoła. W tej ostatniej sprzedający wyceniają dwa pokoje najniżej, średnio za ok. 6,5 tys. zł za mkw., informuje portal Domy.pl. Na drugim biegunie mamy Śródmieście, gdzie ceny używanych dwójek kształtują się na poziomie ok. 10 tys. zł za mkw. Na Mokotowie i Żoliborzu wystawione są za 8,7 - 8,9 tys. zł/mkw. 

Wola z największą ofertą deweloperską
 
Osoby zdecydowane na zakup nowego mieszkania w Warszawie, największy wybór znajdą na Woli. W końcu 2012 roku Białołęka straciła na rzecz Woli pozycję lidera, jeśli chodzi o ofertę deweloperską. Kolejne miejsca, według danych Emmerson, zajmują Mokotów i Praga Południe, a na piąte awansował Żoliborz. W tej dzielnicy przez czas mało się budowało, ale teraz przybyło tam nowych inwestycji. 
 
Poszukujący oddanych do użytku mieszkań znajdą ich najwięcej w Wilanowie. W tej dzielnicy ostatnio nie powstają nowe projekty i oferta kurczy się. Jeszcze na koniec 2011 roku oferta Wilanowa stanowiła czwarty wynik w mieście, a na koniec 2012 roku zajęła siódme pod względem podaży. Jeżeli chodzi o udział ukończonych mieszkań ta dzielnica nie ma sobie równych już od ponad dwóch lat, podaje Emmerson.

RED Real Estate Development

kk

 

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, już teraz możesz zapisać się do naszego newslettera:

 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • Spokojnie, w tym roku nie ruszy mieszkanie dla młodych" a deweloperzy swoje stojące mieszkania musza sprzedać. Jeszcze będzie taniało.

  ~Hmmm   (4 marca 2013 o 09:33)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • raz piszą jedno, raz drugie. sama już nie wiem. a musimy kupić swoje lokum bo wynajmować się już nie da..nie wiem tylko jaki bank wybrać żeby nam ten kredyt dali. i najchętniej polski..

  ~ilza   (3 marca 2013 o 00:24)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie