Deweloperzy z Catalyst wyemitowali obligacje na 177,8 mln zł w br.

09.05.2019 09:22  Raporty rynku nieruchomości
Deweloperzy z Catalyst wyemitowali obligacje na 177,8 mln zł w br. Piętnastu deweloperów mieszkaniowych obecnych na rynku Catalyst wyemitowało obligacje o łącznej wartości ok. 177,8 mln zł w okresie od początku br. do 7 maja, wynika z raportu przygotowanego przez Dom Maklerski Navigator.

"Pierwsze miesiące bieżącego roku charakteryzowały się bardzo niską aktywnością analizowanych przez nas deweloperów na rynku długu korporacyjnego. Do dnia publikacji niniejszego raportu jedynie 3 z 15 analizowanych spółek [Ronson, Atal, Vantage Development] zdecydowało się na przeprowadzenie emisji obligacji, pozyskując w ten sposób łącznie 177,8 mln zł. W tym samym czasie analizowane przez nas podmioty dokonały wykupów na łączną kwotę 187,4 mln zł. Oznacza to, że w pierwszych miesiącach 2019 r. pozyskany przez analizowane spółki nowy kapitał nie przekroczył poziomu wymagalnych w tym samym okresie zobowiązań z tytułu emisji obligacji" - czytamy w komunikacie.

"W bieżącym roku analizowane przez nas podmioty są zobowiązane do wykupu 580 mln zł, zaś łączny outstanding do końca 2023 roku wynosi ponad 3,3 mld zł. W naszej ocenie, możliwy jest scenariusz,w którym tegoroczny poziom wykupów przekroczy wartość nowych emisji. Dodatkowo, jesteśmy zdania, że większość z ujętych w raporcie deweloperów nie będzie mieć problemu z terminową obsługą zapadającego w tym roku długu obligacyjnego. Sądzimy jednak, że w przypadku Polnord oraz i2 Development będzie to zadaniem bardziej wymagającym" - dodano.

Zdaniem analityków, większość analizowanych spółek posiada komfortową strukturę zapadalności długu. 

Zobacz także: 
Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie

"Spodziewamy się, że w kolejnych miesiącach deweloperzy mieszkaniowi wyjdą jednak szerzej na rynek z emisjami refinansującymi, starając się co najmniej utrzymać obecny outstanding wyemitowanych obligacji. Na koniec 2018 r. łączny poziom długu finansowego analizowanych w raporcie deweloperów osiągnął wartość 4,5 mld zł, i wzrósł o ponad 100 mln zł w stosunku do końca 2017 r. Analizowani deweloperzy zwiększyli przy tym o ponad 330 mln zł zadłużenie z tytułu emisji obligacji, redukując równocześnie o prawie 220 mln zł zadłużenie bankowe" - czytamy także.

Analizą objętych zostało 15 deweloperów mieszkaniowych: Archicom, Atal, Dom Development, i2 Development, Inpro, JHM Development, JW Construction, LC Corp, Lokum Deweloper, Marvipol, Polnord, Robyg, Ronson Development, Vantage Development, Victoria Dom.

ISBnews

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Paweł Szczepanik przedstawia: FALE ELLIOTTA FAKTY I MITY | Analiza techniczna   #BIZNESwDRODZE, odcinek 4, Bartosz Kazimierczuk, Tower Investments SA
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie