Grupa Azoty
PARTNER
SERWISU


Jakich nieruchomości szukamy najczęściej na rynku wtórnym?

20.03.2018 11:14  Raporty rynku nieruchomości
Jakich nieruchomości szukamy najczęściej na rynku wtórnym?
Odpowiedź brzmi: dwu- i trzypokojowych. Mieszkania takie bowiem są najbardziej optymalnym rozwiązaniem dla bardzo wielu kupujących. Powodów jest kilka. Jednym z nich jest oczywiście cena: w przypadku mieszkania dwu- lub trzypokojowego metr kwadratowy kosztuje relatywnie mniej w porównaniu z mieszkaniami jednopokojowymi. Całkowita cena lokum dwupokojowego jest często relatywnie niewiele wyższa niż w przypadku kawalerki, natomiast przestrzeń życiowa jest w przypadku dwóch pokoi - większa i bardziej komfortowa. 
 
Powodem popularności mieszkań dwupokojowych jest fakt, że dla pary lub rodziny z jednym dzieckiem takie mieszkanie bywa w zupełności wystarczające. Na zwiększone zainteresowanie takimi mieszkaniami wpływają także rodziny z większą liczbą dzieci, dla których mieszkanie w lokum dwupokojowym to często konieczność. 
 
Mieszkania dwupokojowe w starszym budownictwie często mają nawet niewielką, ale jednak wyodrębnioną w postaci osobnego pomieszczenia kuchnię, która stanowi dodatkowe pomieszczenie, gdzie może toczyć się życie rodzinne. Jest jeszcze jeden istotny powód, który wpływa na duże zainteresowanie tak zwanymi M3: takie mieszkanie jest po prostu łatwo sprzedać. Dlatego tym chętniej kupujemy dwa pokoje z kuchnią, wiedząc, że w razie potrzeby (na przykład kiedy powiększa się rodzina i należałoby zmienić lokum na większe) będzie łatwiej o chętnych do kupna, niż na przykład w przypadku kawalerki czy mieszkań o większej liczbie pokoi.
 
Według różnych źródeł klienci zainteresowani mieszkaniami dwupokojowymi to prawie połowa rynku. Jednak popyt na mieszkania dwupokojowe kształtuje się różnie w zależności od miasta. Więcej chętnych do zakupienia dwupokojowego mieszkania znajdziemy w takich miastach jak Łódź czy Gdańsk niż na przykład w Warszawie.
 
Sporą grupę kupujących stanowią osoby zainteresowane nabyciem lokum o trzech pokojach. Mieszkania trzypokojowe wydają się być perspektywiczne pod kątem wynajmu – korzystnie rozplanowane 3 pokoje, gdzie kuchnia stanowi osobne pomieszczenie, mogą stanowić dobry towar na rynku najmu i służyć na przykład studentom. Zainteresowanie mieszkaniami trzypokojowymi wykazują więc nie tylko ci, którzy pragną zwiększyć swoją powierzchnię życiową, ale także ci, którzy chcieliby nabyć mieszkanie na cele inwestycyjne. W tym drugim przypadku lokalizacja ma niebagatelne znaczenie, a rynek wtórny dysponuje niejednokrotnie nieruchomościami położonymi w pobliżu ośrodków akademickich.
 
Najmniejsze zainteresowanie kupujących wzbudzają mieszkania o czterech i pięciu pokojach. Są one dużo rzadziej niż lokale dwu- lub trzypokojowe poszukiwane i brane pod uwagę przez kupujących. Wiąże się to z rosnącą wraz z przyrostem metrażu ceną, ale też z innymi czynnikami.

Należy do nich na przykład fakt, że klient chcący dokonać zakupu tak dużego mieszkania, jest najczęściej specyficzny: albo posiada bardzo liczną rodzinę, której chciałby zapewnić większy komfort życia, albo ma dużą potrzebę luksusu. Ponadto mieszkanie takie jest z reguły trudno zbywalne – owszem, znajdzie swojego nabywcę, jednak sprzedaż wymaga z reguły więcej czasu i większego zaangażowania. Najwięcej chętnych na mieszkania 5-pokojowe znajdziemy w stolicy.
 
Umiarkowanym zainteresowaniem cieszą się kawalerki – jednak pewna grupa chętnych deklaruje chęć zakupu lokum jednopokojowego. Jest to często tak zwane pierwsze mieszkanie, które potem wchodzi na rynek powtórnie, aby pomóc sfinansować kupno lokalu dwu- lub trzypokojowego. Nabywcy mieszkań jednopokojowych także kierują się czasem pobudkami inwestycyjnymi – niewielkie mieszkania znajdują cały czas chętnych, którzy chcą je wynająć (bo znajdują się np. w dogodnej dla najemcy lokalizacji lub gwarantują niskie koszty najmu, jednocześnie zaspokajając minimum potrzeb lokalowych).
 
Agata Polińska z serwisu Otodom.pl uważa, że obecna sytuacja na rynku nieruchomości skłania nabywców do rozważania zakupu na rynku wtórnym, zwłaszcza, jeżeli kupującymi są inwestorzy, chcący wynająć nabyte lokum. Wariant, na jaki decydują się ewentualni nabywcy, zależny jest od ich możliwości i potrzeb, niemniej opcje mieszkań dwu- lub trzypokojowych pozostaną prawdopodobnie długo tymi najbardziej popularnymi.
 
Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl
 
 
 
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie