Kawalerki inwestycyjne

26.02.2019 08:11  Raporty rynku nieruchomości
Kawalerki inwestycyjne
Kawalerki, również te z rynku pierwotnego cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem klientów. Co ciekawe, można spotkać coraz więcej ofert sprzedaży takich mieszkań proponowanych już od początku jako lokaty kapitału. 
 
Kawalerka, czyli lokata

W Warszawie, ale również w innych większych miastach na rynku pojawiają się oferty proponujące zakup nowych kawalerek, które posiadają już podpisaną umowę najmu. Agata Polińska z serwisu Otodom podkreśla, iż „taka lokata kapitału przekładać się może na całkiem intratny zarobek – niektóre oferty opiewają na zwrot z inwestycji na poziomie 10%. W stolicy takie oferty można spotkać nie tylko np. na Mokotowie, ale również chociażby na Białołęce. Rosnąca podaż tego rodzaju nieruchomości dotyczy przede wszystkim miast, które stanowią duże centra akademickie. Pozwala to bowiem na wynajmowaniu mieszkania studentom, którzy coraz częściej zamiast miejsca w akademiku wybierają jednak, nawet niewielkich rozmiarów mieszkania”.
 
Kawalerek ci u nas pod dostatkiem

Największa oferta kawalerek prosto od dewelopera obecnie jest wystawiona na sprzedaż we Wrocławiu. W stolicy Dolnego Śląska na nowych właścicieli czeka dzisiaj 694 takich mieszkań. Szeroki rynek znajduje się również Warszawie i Krakowie, gdzie na sprzedaż wystawionych jest odpowiednio 480 i 427 takich lokali. Poznaniacy zainteresowani 1-pokojowym mieszkaniem mogą przebierać w 295 nieruchomościach. Jak zauważa Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom zaznacza, inaczej wygląda sytuacja w Gdańsku, gdzie w chwili obecnej deweloperzy trzymają na rynku jedynie 72 takie lokale. – „Liczba kawalerek na rynku pierwotnym wynika nie tylko z zainteresowania klientów, ale i z aktywności deweloperów. Powyższe liczby wskazują, że lokalne rynki potrafią się pod tym względem bardzo od siebie różnić” ­– dodaje.
 
Kawalerka, czy... penthouse?

Poniżej przedstawiliśmy najtańsze i najdroższe oferty sprzedaży kawalerek na rynku. Kierowaliśmy się zasadą stanowiącą, iż kawalerka to mieszkanie składające się z jednego pokoju. Takie podejście przekłada się dzisiaj na bardzo szeroki zakres cenowy. Jednopokojowe lokale mieszkalne zwykle większości z nas nadal jeszcze kojarzą się przecież z małym, wynoszącym około 20 mkw. a czasem nawet mniej metrażem, aneksem kuchennym, brakiem korytarza oraz niewielką łazienką. Tymczasem obecnie powierzchnia niektórych jednopokojowych nieruchomości jest zbliżona do boiska piłkarskiego.

Zobacz także: Podwyżki cen zabrały nam aż 8 mkw. mieszkania!

Oczywiście chodzi tutaj o nie tyle mieszkania, co apartamenty, czy powstające w starszych budynkach penthouse’y. Niejednokrotnie brakuje w nich standardowego podziału na pokoje. W zamyśle architektów i projektantów wnętrz mają one dawać poczucie dużej, wolnej przestrzeni. Zamiast typowego, pokojowego rozkładu w takich nieruchomościach pojawiają się swego rodzaju strefy: do gotowania, do odpoczynku, do pracy itp. Jedynym wydzielonym pomieszczeniem oprócz łazienki, często jest garderoba. Takie rozwiązania cechują oczywiście najdroższe nieruchomości, których ceny mogą przeciętnych zjadaczy chleba przyprawiać o zawroty głowy.
 
Nawet 6,5 mln zł

W Warszawie rozpiętość cenowa jednopokojowych mieszkań prosto od dewelopera jest największa w gronie głównych rynków mieszkaniowych w kraju. Najdroższe takie mieszkanie wyceniane jest na bagatela blisko 6,5 mln zł. Stanowi je apartament o powierzchni przekraczającej 219 mkw., w nowym budynku zlokalizowanym na Śródmieściu. Z kolei najtańsza kawalerka w stolicy wyceniana jest na 129 tys. zł. W Krakowie najwyższa stawka za lokal składający się z jednego, głównego pomieszczenia wynosi 839 tys. zł.

Na drugim końcu znajduje się nieruchomość o powierzchni niecałych 29 mkw. dostępna już od 157,3 tys. zł. W pozostałych miastach funkcjonują podobne do tych z grodu Kraka, maksymalne i minimalne stawki. Najtańsze jednopokojowe mieszkanie znajduje się w Poznaniu. Aby zostać właścicielem nieruchomości o metrażu 22,1 mkw. trzeba dysponować kwotą 99 tys. zł. Zakup kawalerki zlokalizowanej w budynku na Starym Mieście we Wrocławiu wymaga już dużo większej gotówki. Koszt za 50,1 mkw. to 831,5 tys. zł.
 
Oferty sprzedaży najtańszej oraz najdroższej kawalerki na rynku pierwotnym w poszczególnych miastach


Miasto

Cena całkowita (zł)

Cena (zł/mkw.)

Powierzchnia (mkw.)

Piętro/Liczba pięter w budynku

Rejon

Wielkość oferty na rynku wtórnym

Warszawa

129 000

5 864

22,0

b.d.

Białołęka

480

Warszawa

6 580 500

30 000

219,4

Parter

Śródmieście

Kraków

157 300

5 500

28,6

2/3

Wzgórza Krzesławickie

427

Kraków

839 000

16 647

50,4

2/3

Stare Miasto

Wrocław

112 622

7 688

14,7

5/5

Karłowice

694

Wrocław

831 494

16 600

50,1

b.d.

Stare Miasto

Poznań

99 000

4 484

22,1

Parter/3

Zawady

295

Poznań

516 120

10 200

50,6

3/4

Centrum

Gdańsk

167 348

6 048

27,7

Parter/5

Chełm

72

Opracowanie Emmerson Realty dla Otodom na podstawie danych serwisu Otodom
 
Jarosław Mikołaj Skoczeń, Emmerson Realty

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
#5 Śniadanie Inwestorów: KBJ SA   MEANDRY BIZNESU: Zbigniew Jakubas
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

  • Ja kupiłem niedawno kawalerkę na Stacji Nowy Ursus ale z intencją wynajmu. To też swego rodzaju inwestycja, w dodatku w Warszawie na pewno sprawdzona. Pozdrawiam

    ~Robert   (1 marca o 11:59)   Zgłoś spam
    Oceń komentarz:
    50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie