Mieszkania podrożeją w 2018 r.? Indeks urban.one listopad 2017 r.

04.01.2018 15:25  Raporty rynku nieruchomości
Mieszkania podrożeją w 2018 r.? Indeks urban.one listopad 2017 r.
Rynek bije kolejne rekordy, koniunktura sprzyja kupowaniu mieszkań. Deweloperom coraz trudniej znaleźć jednak atrakcyjne grunty pod budowę – a te w centrach miast kosztują nawet kilka tysięcy złotych za metr kwadratowy. 

Rok 2017 był rekordowy pod wieloma względami – wynika z najnowszego indeksu urban.one. Nasi eksperci mówią o najlepszych wynikach w historii wolnego rynku w Polsce. 
 
„Wyniki sprzedażowe deweloperów pod względem liczby mieszkań przekroczyły znacznie te z okresu boomu w 2007 roku. Zgodnie z ich raportami, wzrost sprzedanych mieszkań wyniósł przeciętnie około 25%-30%” – tłumaczy Barbara Bugaj, starszy analityk ds. rynku nieruchomości w urban.one. 
 
Zakupom na rynku nieruchomości sprzyjają małe wahania w cenach mieszkań. Indeks urban.one w listopadzie wyniósł 95,15 pkt. – oznacza to, że w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrósł o zaledwie 0,1 pkt. W listopadzie 2016 roku indeks wskazał poziom 95,53 pkt. Rok do roku oznacza to więc niewielką zmianę (o -0,38 pkt.) i oznacza, że zachowany został lekki, spadkowy trend z ostatnich lat. Zmiana poniżej 1 pkt. nie oznacza jednak zmian poziomów cenowych na rynku mieszkań. Korzystne dla sytuacji kupców na rynku nieruchomości są rekordowo niskie stopy procentowe i spadające bezrobocie. 
 
„Zakończenie roku 2017 prognozowane jest z rekordowo wysoką sprzedażą nowych mieszkań. Ceny średnie ofertowe mieszkań utrzymują niewielką, ale systematyczną tendencję wzrostową, m.in. ze względu na malejący udział w ofercie mieszkań w standardzie MDM i zastępowanie puli sprzedażowej ofertą w wyższym standardzie oraz w droższych lokalizacjach” – przewiduje Agnieszka Szefer, kierownik ds. produktów w Budimex Nieruchomości. 
 
Inni eksperci również przewidują, że ceny nieco podskoczą – szczególnie ze względu na rosnące koszty wykonawstwa. „W bardzo wielu przypadkach projektów rozpoczynanych pod koniec 2016 i w I połowie 2017r. generalni wykonawcy zaczęli występować do inwestorów z wnioskami o dopłaty do kontraktów w ramach tzw. nadzwyczajnej zmiany okoliczności, których nie dało się przewidzieć w dacie podpisywania kontraktu” – komentuje Michał Kubicki, Prezes Zarządu Unimax Development.
 
W listopadzie, niższy wynik (o 1,99 pkt.) odnotował indeks urban.one badający grunty na cele budowlane – wynosi on teraz 125,91 pkt. To pierwszy tak duży spadek od wieku miesięcy. Branżowi eksperci twierdzą, że to wynik wykupienia najbardziej obiecujących gruntów – z wyjaśnioną sytuacją prawną i w najlepszych lokalizacjach. „Ze względu na wysoki popyt w największych aglomeracjach dostępność atrakcyjnych działek pod zabudowę mieszkaniową i komercyjną spadała.

W 2018 r. możemy spodziewać się dalszego deficytu gruntów inwestycyjnych. Z drugiej strony wielu deweloperów już uzupełniło banki ziemi i kolejne zakupy są możliwe, ale będą dokładnie analizowane” - uważa Renata Osiecka, Partner Zarządzająca AXI IMMO. 
 
Dotychczasowy wzrost kosztów – zarówno wykonawstwa, jak i gruntów – mogą więc wpłynąć zarówno na liczbę trafiających na rynek nieruchomości, jak i ich ostateczne ceny. „Rok 2018 będzie czasem rynkowej weryfikacji kondycji finansowej zarówno firm budowlanych, jak i deweloperskich” — prognozuje Michał Kubicki.

Cenatorium
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie