Jesteś w: Strona główna » Inwestowanie » Nieruchomości » Raporty rynku nieruchomości


Mniej nowych mieszkań w Warszawie

20.05.2013 19:41  Raporty rynku nieruchomości
Mniej nowych mieszkań w Warszawie
Na przekór prognozom gospodarczym, stołeczni deweloperzy wykazują się wciąż dość dużą aktywnością. W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku wprowadzili na rynek 19 inwestycji. Prawie połowa z nich to kolejne fazy realizowanych już wcześniej projektów. 
 
W tej chwili, według obliczeń Reas, w Warszawie jest do kupienia ok. 19 tys. mieszkań. Generalnie jednak stołeczna oferta zmniejsza się, w ciągu ostatniego kwartału zmalała o ok. 5,5 proc. Pod koniec marca br. w sprzedaży było 5,3 tys. mieszkań w gotowych budynkach (29 proc. podaży). To nieznacznie więcej (4 proc.) niż pod koniec 2012 roku. 
 
Za 1 metr kwadratowy nowego mieszkania w Warszawie trzeba dziś średnio zapłacić ok. 6,8 tys. zł/mkw. Jeszcze na początku 2012 roku stołeczne mieszkania deweloperskie kosztowały przeciętnie 7,9 tys. zł/mkw., wynika z danych serwisu RynekPierwotny.com.  
 
Chętni na warszawskie lokum z drugiej ręki muszą wydać jednak znacznie więcej, bo średnio 8,3 tys. zł/mkw. Właściciele nieruchomości niechętnie bowiem schodzą z cen. Według wyliczeń portalu Domy.pl, w ciągu ostatniego roku stawki na rynku wtórnym w Warszawie spadły zaledwie o ok. 400 zł/mkw. 

Taniej w Wilanowie, na Mokotowie i Ochocie
 
Na rynku deweloperskim w Warszawie w ciągu ostatniego roku mieszkania staniały najbardziej w Wilanowie, na Mokotowie i Ochocie. W latach ubiegłych najwyższe obniżki dotyczyły mniej prestiżowych lokalizacji, a w ostatnim czasie stawki także w atrakcyjnych dla nabywców dzielnicach także poszły w dół.   
 
Do najmniejszych zmian cen mieszkań na rynku pierwotnym w ciągu ostatniego roku doszło na Bemowie, Bielanach, Pradze-Północ, Targówku, Woli i Żoliborzu. Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy stawki deweloperskie nie uległy zmianie również w najdroższym w Warszawie Śródmieściu. Obserwatorzy rynku zwracają uwagę, że symboliczne spadki cen przynajmniej w 1/3 z warszawskich dzielnic wskazują na to, że potencjał dalszych obniżek jest już niewielki. 
 
- Na rynku nowych mieszkań pojawiają się promocje, które nie zawsze wiążą się z obniżkami cen za metr kwadratowy. Deweloperzy często proponują klientom inne atrakcyjne bonusowe rozwiązani - tłumaczy Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w Red Real Estate Development.          
 
Są chętni na nowe mieszkania
 
W pierwszych trzech miesiącach 2013 roku w sześciu głównych miastach sprzedało się ponad 7,4 tys. mieszkań, podaje Reas. To o ponad 11 proc. mniej niż w ostatnim kwartale 2012 roku. Analitycy oceniają jednak, że to i tak dobry wynik, bo w drugiej połowie 2012 roku sprzedaż była mocno wsparta przez rządowy program dopłat Rodzina na swoim. W 2012 roku w głównych aglomeracjach deweloperzy sprzedali ponad 30,5 tys. lokali. 
 
To w jakim stopniu program RnS miał wpływ na rynek w poszczególnych miastach wyraźnie widać po wynikach sprzedaży nowych lokali po I kwartale 2013 roku. W tych aglomeracjach, gdzie dostępne były mieszkania deweloperskie z dopłatą, na początku tego roku sprzedaż spadła. W Warszawie – o 13 proc., w Trójmieście – o 16 proc., a we Wrocławiu – o ponad 22 proc. Tymczasem w Krakowie, gdzie limity cen w Rodzinie na swoim były tak niskie, że z dopłat nie można było skorzystać, sprzedaż mieszkań w I kwartale tego roku wzrosła o 19 proc. w porównaniu z trzema ostatnimi miesiącami 2012 roku. 

RED Real Estate Development

kk

 

 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • Dyżury projektantów i architektów wnętrz na warszawskich i podwarszawskich inwestycjach różnych developerów, może komuś się przyda ta informacja: - Wola Tarasy ? każdy wtorek 12-18 - Oligo Park (Pruszków) ? każda środa 12-18 - Premium Point (Tarchomin) ? każdy czwartek 12-18

  ~projektant radzi   (21 maja 2013 o 13:12)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • moim zdaniem tuż po wybudowaniu II linii metra, na całym jej odcinku powstanie wysyp atrakcyjnych inwestycji, to tylko kwestia czasu. Metro przyciągnie wielu deweloperów również na wymienioną w artykule Pragę PN, na której 'rzekomo' nic się nie dzieje, a w istocie trwa tam budowa kilku nowoczesnych kompleksów mieszkaniowych. Za dwa, trzy lata dzielnica będzie nie do poznania :))

  ~tomek_paluch   (21 maja 2013 o 09:14)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie