Rynek magazynowy – nadal na fali

25.05.2018 08:14  Raporty rynku nieruchomości
Rynek magazynowy – nadal na fali Za nami najlepsze otwarcie roku w historii polskiego rynku magazynowego – popyt sięgnął poziomu 1,1 miliona mkw. Powstaje aż 1,8 mln mkw. powierzchni. 
 
„Rynek magazynowy w Polsce, po znakomitych wynikach obserwowanych w ubiegłym roku, wciąż utrzymuje wysokie tempo rozwoju. Rosnąca aktywność najemców pozwoliła wygenerować popyt na rekordowym poziomie 1,1 miliona mkw. To najlepsze otwarcie roku w historii polskiego rynku, które daje wiele powodów, aby z optymizmem patrzeć na nadchodzące miesiące”, wylicza Tomasz Mika, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Polsce, JLL.
 
Ponownie najchętniej wybieraną lokalizacją magazynową był Polska Centralna, gdzie podpisano umowy na ponad 205 000 mkw. 
 
Z kolei popyt netto sięgnął 897 000 mkw. (z czego aż 75% przypadło na kontrakty zawarte przez sektor logistyków i sieci handlowe). 
 
Największe umowy najmu w Polsce w I kwartale 2018 r.
 

Leroy Merlin

Panattoni BTS Piątek

Nowa umowa

124 000

Zalando

Hillwood BTS Olsztynek

Nowa umowa

121 000

Amazon

Panattoni BTS Bolesławiec

Nowa umowa

61 000

Arvato

Panattoni Park Stryków III

Nowa umowa

43 000

Ideal Automotive

Panattoni BTS Świdnica

Nowa umowa

27 000

Pierce AB

Panattoni Park Szczecin

Ekspansja

27 000

Logwin

Hillwood Wrocław II

Nowa umowa

26 000

Źródło: JLL, www.magazyny.pl, 2017 r.

Podaż

Całkowita nowa powierzchnia magazynowa ukończona w Polsce w I kwartale 2018 r. wyniosła 268 000 mkw. Najwięcej – 176 000 mkw. – ukończono w Polsce Centralnej, w rezultacie czego region ten wyprzedził Poznań i pod względem wielkości istniejących zasobów powierzchni magazynowej zajmuje obecnie trzecie miejsce w Polsce (po Warszawie i Górnym Ślasku). 
 
„Na koniec I kwartału tego roku w budowie pozostawało aż 1,8 mln mkw., z czego najwięcej w okolicach Warszawy, na Górnym Śląsku i w Polsce Centralnej, Poznaniu oraz we Wrocławiu. Ponadto, oczekiwany dalszy rozwój infrastruktury drogowej poza głównymi regionami nie umknął uwadze deweloperów, którzy ruszyli z budową aż 500 000 mkw. powierzchni magazynowej na rynkach rozwijających się”, informuje Jan Jakub Zombirt, Dyrektor, Dział Doradztwa Strategicznego, JLL. 
 
Pustostany i czynsze

Wysoki popyt wraz ze stosunkowo niską aktywnością budowlaną, poskutkowały spadkiem wskaźnika pustostanów, który na koniec I kwartału wynosił zaledwie 5,6% - i uległ obniżeniu na prawie wszystkich rynkach. Najwyższe poziomy pustostanów odnotowano w Warszawie Miasto (10,7%) i Krakowie (12,6%), a najniższe w Polsce Centralnej (2,8%) i w większości rynków rozwijających się.  
 
W I kwartale 2018 r. na rynku magazynowym w Polsce nie odnotowano znaczących zmian w wysokości czynszów. Najwyższe stawki oferowane są w Warszawie Miasto i Krakowie, gdzie czynsze bazowe wahają się odpowiednio pomiędzy 4,1-5,1 euro oraz 3,8-4,5 euro/ mkw./ miesiąc. Najbardziej atrakcyjne stawki za wynajem powierzchni w magazynie typu Big Box zauważyć można w Polsce Centralnej (2,6-3,2 euro / mkw. / miesiąc), na Górnym Śląsku (2,8- 3,6 euro/ mkw./miesiąc) i w Poznaniu (2,8-3,5 euro/ mkw./ miesiąc). 
 
Rynek inwestycyjny
 
„Wartość transakcji inwestycyjnych w polskim sektorze magazynowym na koniec I kwartału wyniosła ok. 100 mln euro w ramach trzech umów kupna/sprzedaży. Prologis sprzedał część swojego portfela europejskiego - - w tym jeden projekt w Sochaczewie - na rzecz ARES, Segro kupiło park typu SBU (Small Business Unit) Ideal Idea IV w Warszawie od Ideal Idea Formad, a Hillwood przejął Good Point Puławska II od Real Management. Stopy kapitalizacji dla obiektów magazynowych typu prime wynoszą 6,5%, a dla najlepszych, długoterminowo wynajętych projektów zdecydowanie poniżej 6%”, podsumowuje Tomasz Puch, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych, JLL.
 
JLL
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie