Rynek nieruchomości premium i luksusowych w Polsce nadal w ofensywie – ceny rosną, popyt przewyższa podaż

23.04.2018 09:12  Raporty rynku nieruchomości
Rynek nieruchomości premium i luksusowych w Polsce nadal w ofensywie – ceny rosną, popyt przewyższa podaż
Wielomilionowe transakcje, w obrocie tysiące apartamentów i rezydencji  o cenie nominalnej przekraczającej minimum milion złotych i wartość rynku liczona w miliardach – tak polską branżę nieruchomości premium  i luksusowych w 2017 roku podsumowuje Poland Sotheby’s International Realty w najnowszym raporcie „Luxury Realty Map”.

Sektor nieruchomości premium i luksusowych w Polsce notuje wysoką dynamikę sprzedaży, wskazując jednocześnie na potencjał wzrostu do minimum 4 mld złotych  w kolejnych latach. Mimo rosnących cen, kupujących jest więcej niż dostępnych ofert, co według ekspertów Poland Sotheby’s International Realty i danych zawartych  w raporcie „Luxury Realty Map” jest dobrym prognostykiem dla branży dóbr luksusowych, w tym dla deweloperów, inwestorów oraz firm nieruchomościowych, obsługujących ten sektor rynku.
 
3,45 mld złotych – za taką kwotę sprzedano w 2017 roku 1,7 tys. apartamentów i rezydencji w Polsce. Jednocześnie – jak wynika z danych Poland Sotheby’s International Realty, bazujących na cenach transakcyjnych Cenatorium – w ciągu ostatnich 5 lat wartość tego sektora wzrosła o niemal 36 proc., względem 2,54 mld złotych w 2012 roku, przyciągając przede wszystkim krajowych nabywców.

Mimo atrakcyjnych względem Zachodu cen rodzimych apartamentów i rezydencji, kupujący zagraniczni stanowią zaledwie około 5-10 proc. klientów mimo, że za metr kwadratowy apartamentu w Warszawie trzeba zapłacić aż 5-10 razy mniej niż w Nowym Jorku, Paryżu, Londynie czy Genewie.

 
– Szacunki i analizy rynku nieruchomości premium i luksusowych w Polsce, dokonywane przez ekspertów Poland Sotheby’s International Realty  na bazie danych transakcyjnych Cenatorium wyraźnie wskazują, że potencjał jego rozwoju jest nadal duży, a wraz z rosnącą zamożnością Polaków możliwa będzie – w ciągu nawet kolejnych 10 lat – ewolucja 
z wczesnej fazy rozwoju, zarówno pod względem liczby, jak i wartość realizowanych na nim transakcji, do osiągnięcia przez branżę dojrzałości, odpowiadającej krajom zachodnim.

Z perspektywy czysto inwestycyjnej przełoży się to z pewnością na dużo wyższą niż dotychczas stopę zwrotu, ale dla kupujących oznaczać będzie wzrost cen zakupu nieruchomości z wyższej półki – zapowiada Arkadiusz Wojciechowski, dyrektor zarządzający Poland Sotheby’s International Realty.
 
Wyraźnym potwierdzeniem dobrej kondycji rodzimego rynku premium jest też wzrost średniej kwoty wydawanej na pojedynczą nieruchomość z wyższej półki. Jak wynika z raportu „Luxury Realty Map” –  w 2017 roku przeciętny nabywca apartamentu lub rezydencji wydawał na jej zakup około 2 mln zł. To – według szacunków Poland Sotheby’s International Realty, opartych na cenach transakcyjnych wskazanych przez Cenatorium – o ponad 210 tys. zł więcej niż w roku 2016. Może być to między innymi wynik rosnących cen prestiżowych adresów.
 
Arkadiusz Wojciechowski z Poland Sotheby’s International Realty dodaje – Co istotne, w najbliższych latach – dzięki znaczącej liczbie nowych apartamentów i rezydencji, które zostaną oddane do sprzedaży – podaż na tym rynku zacznie równoważyć się z cały czas rosnącym popytem, co znacząco wpłynie  na wycenę całego rynku nieruchomości premium i luksusowych w Polsce. Tym samym podtrzymujemy optymistyczne perspektywy rozwoju tego sektora w kolejnych latach, szacując jednocześnie, że realnie jego wartość może przekroczyć 4 mld złotych.
 
Rodzimy rynek nieruchomości premium i luksusowych – podobnie, jak ma to miejsce na rynkach wysoko rozwiniętych, takich jak np. Wielka Brytania czy USA – skoncentrowany jest wokół kilku największych miast. Dane Poland Sotheby’s International Realty, opublikowane w raporcie „Luxury Realty Map”, wyraźnie wskazują, że pod względem luksusowych lokalizacji na mapie Polski, prym niezmiennie wiedzie Warszawa, gdzie realizowanych jest ponad 40 proc. transakcji w segmencie premium i luksusowym. 
 
W przypadku 5 największych rynków oferujących rezydencje i apartamenty, czyli: Warszawy, Trójmiasta, Wrocławia, Krakowa oraz Poznania, łącznie odsetek ten wzrasta do 65 proc.
 
Poland Sotheby’s International Realty 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

  • Nie tylko w Polsce. Od pewnego czasu z uwagą przyglądam się Gruzji. Wszystko za sprawą oferty www.inwestujwgruzji.pl. Wygląda naprawdę ciekawie - apartamentowce prezentują się okazale, a stopa zwrotu może być wysoka

    ~Tomek   (30 kwietnia 2018 o 23:40)   Zgłoś spam
    Oceń komentarz:
    50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie