W Polsce jest ok. 220 tys. m2 elastycznych biur, 3/4 z nich w Warszawie

29.11.2018 10:14  Raporty rynku nieruchomości
W Polsce jest ok. 220 tys. m2 elastycznych biur, 3/4 z nich w Warszawie Rynek elastycznych przestrzeni biurowych (tzw. flex, do którego zaliczają się biura serwisowane, coworkingowe i hybrydowe) rósł w Polsce w ostatnich latach o ok. 30-40% rocznie, a w ciągu ostatniego roku urósł o 100%, szacują eksperci JLL. Firmy oferujące elastyczne przestrzenie biurowe mają już w swoich zasobach ponad 220 tys. m2; 75% tej powierzchni jest zlokalizowane w Warszawie.

"Według naszych danych, tylko w Warszawie do końca III kwartału operatorzy elastycznych przestrzeni biurowych wynajęli aż 91 tys. m2, potwierdzając tym samym, że stają się coraz ważniejszym źródłem popytu na biura. To bardzo dobry wynik, który wraz z rozwojem startupów, małych i średnich firm czy przemysłu kreatywnego, ale również coraz częściej dużych korporacji, może jeszcze urosnąć.

Zwłaszcza, że na rynku wciąż przybywa nowych inwestycji, między innymi Regus, Spaces, WeWork, Business Link, czy CitySpace. Z naszych danych wynika, że co czwarty metr kwadratowy wynajmowanego biura w Centrum Warszawy w tym roku był przestrzenią elastyczną" - powiedział dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa JLL Mateusz Polkowski, cytowany w komunikacie.

Pięciu głównych operatorów skupia 57% całej dostępnej elastycznej powierzchni biurowej w Polsce, podano także.

"Elastyczne przestrzenie do pracy świetnie odpowiadają na zmieniające się potrzeby pracowników i ewolucję lub nawet rewolucję naszego stylu pracy. Dziś coraz częściej poszukujemy kreatywnych przestrzeni dostępnych na godziny, które sprzyjają współpracy, są naturalnym źródłem nowych relacji biznesowych i codziennej inspiracji. A takie oczekiwania spełnia bogata oferta elastycznych biur, która oprócz sal konferencyjnych, przypisanych biurek czy wirtualnych biur uwzględnia również dostęp do rozmaitych wydarzeń organizowanych przez lokalną społeczność" - skomentowała dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy Anna Młyniec.

Według raportu JLL "Disruption or Distraction", sektor flex w Europie urósł ponad dwukrotnie od 2014 r. i może rozwijać się w tempie nawet 30% rocznie w ciągu najbliższych pięciu lat. Prognozy te oparte są o analizę 20 głównych rynków europejskich.

"Wzrost podaży elastycznych przestrzeni do pracy powoduje jedno z największych przesunięć w sektorze nieruchomości, z jakim kiedykolwiek mieliśmy do czynienia. Zjawisko konsumeryzacji, które do tej pory obserwowaliśmy w branży hotelarsko-gastronomicznej, zmienia zarówno modele biznesowe, jak i strategie inwestycyjne na rynku nieruchomości. Ponieważ dynamiczny wzrost sektora flex nie wykazuje żadnych oznak spowolnienia, najemcy, inwestorzy i deweloperzy muszą być na bieżąco z zachodzącymi zmianami, aby zrozumieć, co to oznacza dla ich konkretnych planów biznesowych" - podsumował Head of Flex Space dla regionu EMEA w JLL Dan Brown, cytowany w materiale.

ISBnews

 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie