Wyczerpanie ostatniej puli środków MdM

05.01.2018 08:22  Raporty rynku nieruchomości
Wyczerpanie ostatniej puli środków MdM
Błyskawiczne wyczerpanie ostatniej puli środków na dopłaty do nowych kredytów, nie jest zaskoczeniem dla osób, które obserwowały rynek mieszkaniowy. W minionym kwartale można było zauważyć wzrost zainteresowania zakupem lokali, związany ze styczniowym wyścigiem o dopłaty.

Tylko osoby, którym najpóźniej do końca grudnia 2017 roku, udało się załatwić wszystkie wymagane formalności, miały jakiekolwiek szanse na otrzymanie dofinansowania wkładu własnego.
 
W związku z bardzo szybkim wyczerpaniem ostatnich środków na dopłaty do wkładu własnego, można przyjąć, że bieżący rok na rynku nieruchomości mieszkaniowych, przebiegnie już bez rządowego wsparcia. Kluczowe znaczenie ma fakt, że dotowane zakupy lokali i domów, de facto zostały już uzgodnione w IV kw. 2017 r. Brak dofinansowania wkładu własnego, może zmniejszyć wartość sprzedaży deweloperów o kilka procent (względem 2017 r.).
 
Warto pamiętać, że pomimo wyczerpania dotacji do wkładu własnego, program MdM definitywnie się jeszcze nie zakończył. Wnioski o zwrot podatku VAT od materiałów budowlanych, mogą bowiem składać osoby, które wybudowały dom jednorodzinny. W dalszym ciągu będą również wypłacane premie za narodziny/przysposobienie trzeciego lub kolejnego dziecka (przed upływem 5 lat od zakupu mieszkania). Na takie dotacje z MdM-u, skutkujące częściową spłatą kredytu mieszkaniowego, rząd zamierza przeznaczyć maksymalnie 15 mln zł (2019 r.), 12 mln zł (2020 r.) oraz kolejne 12 mln (lata 2021 - 2025).

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com
inwestowanie