Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka » Rolnictwo

Bieżący rok może zmienić trendy na rynku drobiu

18.03.2017 12:03  Rolnictwo
Bieżący rok może zmienić trendy na rynku drobiu Bieżący rok może zmienić trendy na europejskim rynku drobiu. Przyczyną jest między innymi wirus ptasiej grypy dziesiątkujący stada w wielu europejskich krajach. Także wśród potentatów takich jak Polska czy Francja.

Najwięksi producenci mają ograniczone możliwości eksportu mięsa poza kontynent. Z tego względu możemy mieć do czynienia z nadpodażą. To zaś wpływa na produkcję, ceny i eksport - zaznacza Michał Koleśnikow, szef zespołu analityków w banku BGŻ BNP Paribas.

"Spadek eksportu jest ostrożnie prognozowany na 5-10 procent. W Polsce przewiduje się także wyhamowanie produkcji. Jeśli chodzi o ceny to one mogą nawet wzrosnąć, jeżeli produkcja zmaleje w innych krajach zmagających się z ptasią grypą" - mówi ekspert.

Michał Koleśnikow zauważa, że mimo trudnych warunków rynkowych, Polska ma lepszą sytuację niż konkurenci: "Dla nich większa część rynku jest zamknięta. My jesteśmy dostarczycielem droższych elementów na zachód Europy, gdzie nie ma takich barier. Z kolei inni potentaci sprzedają więcej poza UE, a w przypadku kurczaków starają się zbywać tańsze części" - dodaje.

W ubiegłym roku eksport drobiu z Polski po raz pierwszy przekroczył milion ton.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes