Francja - tysiąc osiemset hektarów winnic zniszczonych w Szampanii

30.05.2018 14:17  Rolnictwo
Francja - tysiąc osiemset hektarów winnic zniszczonych w Szampanii Tysiąc osiemset hektarów upraw winorośli zniszczył grad w Szampanii, we Francji. Z tego na tysiącu hektarach winnice są zniszczone w stu procentach. Informacje o stratach podało lokalne stowarzyszenie zajmujące się uprawą winorośli oraz produkcją win i szampanów.

Przyczyną tych zniszczeń jest fala silnych burz połączonych z opadami gradu jaka kilkakrotnie przeszła w kwietniu i w maju nad Szampanią. Straty są tym bardziej dotkliwe, że był to okres zakwitania winorośli i pojawiania się małych winogron bardzo wrażliwych na tak gwałtowne warunki atmosferyczne. W tej chwili meteorolodzy wprowadzili stan podwyższonego zagrożenia burzami w 41 departamentach we Francji.

Wśród nich znajdują się także trzy, w których produkuje się wina i szampany. Przed kilkoma dniami grad wielkości piłek do ping ponga wyrządził ogromne straty w winnicach w rejonie Bordeaux, gdzie zniszczeniu uległo ponad siedem tysięcy hektarów winnic, a w Cognac"u dziesięć tysięcy hektarów. W wielu przypadkach straty dochodzą do 80 procent upraw.

Według ekspertów można się spodziewać, że w tym roku produkcja win będzie mniejsza aż o około 40 procent. Ministerstwo rolnictwa odpowiedziało pozytywnie na apel o pomoc ze strony lokalnych deputowanych. Rząd ma się zastanowić nad możliwościami udzielenia wsparcia kilku tysiącom dotkniętych żywiołem producentów.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes