Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka » Rolnictwo

Francja: akcja protestacyjna producentów mleka

13.06.2017 18:23  Rolnictwo
Francja: akcja protestacyjna producentów mleka Francuscy rolnicy wyszli w całym kraju na ulice, domagając się podwyżek cen skupu mleka. Szczególnie ostrą formę mają protesty w zachodniej części Francji, przede wszystkim w Bretanii.

Rolnicy przywożą opony i je podpalają. Zwożą słomę i obornik, wyrzucając je przed spółdzielniami, zajmującymi się skupem, i przed sklepami wielkich sieci, handlującymi ich produktami - mlekiem, nabiałem, a także mlekiem w proszku.

Ceny tego ostatniego poszły w górę, podobnie jak masła, za którego kostkę trzeba płacić powyżej euro i dziesięciu centów. Rolnicy domagają się siedemnastoprocentowej podwyżki cen skupu.

Jeden z protestujących w Rennes przypomina, że rok temu też były manifestacje i obiecywano im różną pomoc, ale nic z tego nie wyszło. A rolnikom chodzi o to, aby rynek drgnął i był bardziej otwarty. Inny protestujący uskarża się na niezrealizowane obietnice ministra finansów poprzedniego rządu. Przypomina, że miano wprowadzić prawo zapewniające przejrzystość cen - ale ono nigdy nie weszło w życie.

Tym razem głównym celem protestów rolników są spółdzielnie. To one, według producentów, są odpowiedzialne za to, że ceny nabiału wzrosły, a ceny skupu mleka utrzymują się na tym samym poziomie.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Brzeziński/Paryż/em/wkrz

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes