Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka » Rolnictwo

GIW: jaja w Polsce są bezpieczne

07.08.2017 15:31  Rolnictwo
GIW: jaja w Polsce są bezpieczne Jaja dostępne na polskim rynku są bezpieczne i zdatne do spożycia - podkreśla Główny Inspektorat Weterynarii. Dodaje, że w kraju nie są dostępne jaja skażone owadobójczym fipronilem. W ubiegłym tygodniu stwierdzono je w dużych ilościach w krajach Beneluksu, Francji czy Niemczech.

Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk podkreśla, że skażonych partii jaj nie wysyłano do Polski: "Powiadomienie RASFF - unijnego systemu wczesnego ostrzegania dotyczącego żywności - nie zawierało informacji o dystrybucji jaj do Polski. W związku z tym one do naszych konsumentów nie trafiły" - powiedział Paweł Niemczuk.

Dodał, że mimo to zlecił "przeprowadzenie kontroli w gospodarstwach pod kontem stosowania tego środka owadobójczego wobec zwierząt gospodarskich". Główny Lekarz Weterynarii zauważa, że fipronil to środek, który ma zastosowanie w polskim przemyśle. Nie chodzi jednak o branżę rolno-spożywczą: "Ten związek występuje w pięciu preparatach. One głównie służą do zwalczania mrówek, występuje też w obrożach dla psów" - powiedział Paweł Niemczuk. "Ma zapobiegać kleszczom oraz pchłom. Nie ma zastosowania poza gospodarstwami domowymi" - podkreślił Główny Lekarz Weterynarii.

Jaja zawierające fipronil pochodziły z Holandii. Po jego wykryciu wybito tam ponad milion sztuk drobiu. Z zachodnich sklepów wycofano kilka milionów sztuk jaj.
Polska jest czołowym producentem i eksporterem drobiu oraz jaj w Unii Europejskiej.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes