Główne bariery rozwoju gospodarstw w opinii rolników

02.10.2018 12:23  Rolnictwo
Główne bariery rozwoju gospodarstw w opinii rolników Główną barierą w rolnictwie, jeśli chodzi o rozwój polskich gospodarstw są trudności z pozyskaniem wykwalifikowanej siły roboczej (aż 60 proc.). Drugim najczęściej wymienianym utrudnieniem (ponad 40 proc.) są problemy z pozyskiwaniem środków unijnych. Takie m.in. wnioski płyną z badania i raportu „Portret Polskiego Rolnika. Analiza Rynku” opracowanego przez Agrotime oraz Attention Marketing.

Zrealizowane badanie objęło gospodarstwa o powierzchni powyżej 50 ha, specjalizujące się w produkcji polowej. Poszczególne utrudnienia rolnicy oceniali w oparciu o pięciopunktową skalę, gdzie przyznanie 1 punktu oznaczało, że dana kwestia „zdecydowanie stanowi dla nich problem”, z kolei 5 punktów znaczyło, że „zdecydowanie nie stanowi problemu”.

Największą trudnością w kontekście rozwoju polskich gospodarstw rolnych okazało się pozyskanie odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Ta niedogodność oceniona została przez rolników na poziomie 2,2 punktu. Spośród badanych w skali kraju rolników aż 60 proc. wskazało, że pozyskanie odpowiednich pracowników istotnie stanowi problem. Drugim wyzwaniem, z jakim muszą się mierzyć polscy rolnicy, jest pozyskanie środków unijnych, o czym świadczy przyznanie 2,8 punktu w pięciopunktowej skali.

- Wpływ na takie postrzeganie dostępności dotacji może mieć przede wszystkim pechowy termin przełomu dwóch perspektyw finansowych UE, przez co faktycznie mogły występować przestoje i niejasności związane z zasadami przyznawania środków unijnych - wyjaśnia Anna Danylczenko,  wiceprezes zarządu Techmot - Dodatkowo, możliwości pozyskania tych środków na inwestycje w gospodarstwa rolne z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) są w obecnej perspektywie finansowej UE rzeczywiście mniejsze niż w poprzedniej – dodaje.

Rys. 1 Główne bariery rozwoju gospodarstw w opinii rolników. Badanie „Portret Polskiego Rolnika. Analiza Rynku”, 2018

Jeśli chodzi o istniejący stan prawny raport wykazał, że ogólnie polscy rolnicy uważają, że trudności i ograniczenia prawne nie stanowią bariery dla rozwoju ich gospodarstw. Średnia przyznana przez nich w tym względzie ocena to 3,2 punktu na 5 możliwych. Kolejnej ważnej dla rozwoju gospodarstw rolnych kategorii - dostępności kredytów i pożyczek - polscy rolnicy przyznali 3,9 punktu, tym samym oceniając swój dostęp do zewnętrznego finansowania pożyczkowego jako stosunkowo łatwy. Badanie wykazało także, że rolnicy dość dobrze oceniają dostęp do praktycznej wiedzy, o czym świadczy wynik 4,1 punktu.

- Mimo że rolnicy są generalnie zadowoleni z dostępu do praktycznej wiedzy w zakresie zagadnień związanych z prowadzeniem gospodarstwa, nasz raport wykazał, że brakuje niezależnej wiedzy eksperckiej - komentuje Maciej Sokołowski, partner w firmie doradczej Attention Marketing. - Rolnicy skarżą się na brak narzędzi, które pomogłyby im w podejmowaniu decyzji zakupowych i były oparte na rzetelnej wiedzy i doradztwie. Stąd tez niezależne doradztwo to bez wątpienia obszar rozwojowy i wart monitorowania w najbliższych latach. Służymy wiedzą i pomocą wszystkim zainteresowanym tą dziedziną, szczególnie w kontekście analiz rynkowych, wprowadzania nowych produktów i usług na rynek i docieraniu z nimi do poszczególnych grup docelowych - podsumowuje.Agrotime


Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, już teraz możesz zapisać się do naszego newslettera:

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes