Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka » Rolnictwo

Hodowla trzody chlewnej tylko po spełnieniu wymogów bezpieczeństwa

08.08.2017 17:37  Rolnictwo
Hodowla trzody chlewnej tylko po spełnieniu wymogów bezpieczeństwa Hodowla trzody chlewnej będzie możliwa tylko po spełnieniu wymogów bezpieczeństwa - tak zwanej bioasekuracji. To efekt ustawy o zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń, którą parlament przyjął w lipcu. Rolnicy muszą zadeklarować do 14 sierpnia, czy spełnią te wymogi. Jeśli tego nie zrobią, nie będą mogli liczyć na rekompensaty za ubite zwierzęta.

Decyzję o zaostrzeniu przepisów podjęto po pojawieniu się kolejnych ognisk wirusa ASF na wschodzie Polski. Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk mówi, że
należy uniemożliwić kontakt zwierząt gospodarskich z dzikami, które są nośnikiem choroby. "Chodzi o ogrodzenie gospodarstw, gdy świnie są utrzymywanie na zewnątrz. Zabezpieczyć należy też ściółkę i paszę. Należy też prowadzić rejestr osób i pojazdów, które przybywają do danego gospodarstwa. Trzoda musi być utrzymywana w innych budynkach, aniżeli pozostałe zwierzęta" - wymienia Główny Lekarz Weterynarii.

Oświadczenia o ewentualnym dostosowaniu do wymogów bioasekuracji rolnicy muszą składać do powiatowych lekarzy weterynarii. "To podstawa, by ubiegać się o rekompensaty" - dodaje Paweł Niemczuk: "Producenci, którzy nie dostosują się do wymogów, ale złożą oświadczenia, będą mogli liczyć na rekompensaty do końca przyszłego roku. Jeśli nie złożą oświadczenia, nie otrzymają pieniędzy za i tak ubite świnie" - wyjaśnia.

Do końca przyszłego roku na rekompensaty dla hodowców świń zabezpieczono w budżecie 7 milionów złotych. O pieniądze będzie można wnioskować do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Kontrole stanu bezpieczeństwa hodowli będą sprawdzane przez służby weterynaryjne od połowy sierpnia.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes