K. Jurgiel: w sierpniu wystąpię z wnioskiem o zaliczki dopłat bezpośrednich dla rolników

15.05.2018 11:56  Rolnictwo
K. Jurgiel: w sierpniu wystąpię z wnioskiem o zaliczki dopłat bezpośrednich dla rolników Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zamierza wystąpić do rządu z wnioskiem o wcześniejszą wypłatę części pieniędzy dla rolników z dopłat bezpośrednich za ten rok. Środki są wypłacane od grudnia, ale w poprzednich dwóch latach gospodarstwa otrzymywały 70-procentowe zaliczki już od połowy października.

Krzysztof Jurgiel powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że w sierpniu wystąpi z wnioskiem o wypłatę zaliczek. Wyjaśnił, że wypłata 50-procentowych zaliczek wymaga decyzji rządu, a podniesienie tej wysokości do 70- procent - zgody Komisji Europejskiej.

W ubiegłym roku Unia zaakceptowała wyższe zaliczki ze względu na nawałnice i trudną sytuację ekonomiczną. "Na razie nie chciałbym, żeby były jakieś sprawy klęskowe. Myślę, że w sierpniu będzie można dokonać oceny i ewentualnie wystąpić o zwiększenie do 70 procent, ale dziś jeszcze nie ma decyzji w tej sprawie" - powiedział Krzysztof Jurgiel.

Wczoraj Komisja Europejska pozwoliła na wydłużenie o miesiąc terminu składania wniosków o dopłaty za 2018 rok. Rolnicy mają na to czas do 15 czerwca. Do tej pory złożono ponad milion sto tysięcy wniosków, a więc zrobiło to ponad 80 procent ubiegających się o dopłaty w poprzednim roku poinformowała Jolanta Dobiesz z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Przypomniała, że w tym roku po raz pierwszy jest obowiązek składania dokumentów przez internet. Wnioski za pomocą aplikacji eWniosekPluS złożyło do tej pory 673 tysiące rolników, czyli połowa ubiegających się o płatności. "Rolnicy sobie doskonale poradzili" - podkreśla Jolanta Dobiesz.

Wnioski w formie papierowej złożyło niespełna 5 tysięcy osób. Prawie 430 tysięcy rolników składało wcześniej oświadczenia, zastępujące wniosek, w którym deklarowali, że w gospodarstwach nie zaszły żadne zmiany w stosunku do stanu zadeklarowanego w dokumencie z poprzedniego roku.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jeszcze do 30 czerwca wypłaca pieniądze z dopłat za 2017 rok. Do tej pory do rolników trafiło prawie 13 miliardów złotych.

O dopłaty w Polsce wnioskuje co roku ponad milion trzysta tysięcy rolników.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes