Kolejny przypadek ASF po lewej stronie Wisły

04.01.2018 14:46  Rolnictwo
Kolejny przypadek ASF po lewej stronie Wisły Kolejny przypadek wirusa afrykańskiego pomoru świń po lewej stronie Wisły potwierdził Główny Lekarz Weterynarii. Zarażonego padłego dzika służby stwierdziły w gminie Góra Kalwaria na Mazowszu. Dwa inne dziki znaleziono także w gminach: Karczew i Otwock tuż przed rzeką.

Występowanie śmiertelnej choroby dla stad trzody chlewnej w centralnej Polsce wiąże się prawdopodobnie z migracją ludzi. Źródłem zakażenia mogą być na przykład skażone resztki żywności znajdowane przez dziki w miastach - analizuje szef Państwowego Instytutu Weterynaryjnego Krzysztof Niemczuk: "W ostatnim czasie na czoło przyczyn związanych z pojawieniem się ASF dookoła Warszawy wysunął się czynnik ludzki. Masowy przepływ ludzi z państw, gdzie ta choroba nie jest stosownie zwalczana powoduje, że trudno zapanować nad tym czynnikiem" - wyjaśnia.

Wirus ASF występuje w Polsce od czterech lat. Od jesieni Główny Lekarz Weterynarii nie stwierdził ognisk wirusa u świń. Obecność choroby wiąże się także z restrykcjami handlowymi dla hodowców i zakładów.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes