Min. J.K.Ardanowski ponownie apeluje o szybsze szacowanie strat spowodowanych suszą

09.08.2018 21:12  Rolnictwo
Min. J.K.Ardanowski ponownie apeluje o szybsze szacowanie strat spowodowanych suszą Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi, ponownie zaapelował do samorządów o szybsze szacowanie strat spowodowanych suszą. Gość TVP Info przypomniał, że na pomoc rolnikom rząd przeznaczył 800 milionów złotych z budżetu.

Szef resortu rolnictwa mówił także, że w pomoc rolnikom włączyła się Unia Europejska, która wyraziła m.in. zgodę na na wykorzystanie na produkcję paszy obszarów objętych obowiązkiem zazielenienia.

Rolnicy dostaną też wcześniej zaliczki na unijne dopłaty - mówił minister. Aby zachować płynność finansową gospodarstw od połowy października rząd uruchomi wypłatę zaliczek na poczet należnych rolnikom dopłat bezpośrednich - jak mówił Jan Krzysztof Ardanowski - "w ilości niewystępującej do tej pory". Będzie to 70 procent z pierwszego filara i 85 procent z drugiego filara wspólnej polityki rolnej. Minister podkreślił, że rząd wyłoży kilkanaście miliardów złotych, bo - jak tłumaczył - Unia zrefunduje je dopiero po jakimś czasie.

Rząd przyjął program wsparcia dla poszkodowanych przez suszę pod koniec lipca. Jego elementem jest finansowa pomoc z budżetu państwa w wysokości niemal 800 milionów złotych. Zdecydowana większość środków będzie przeznaczona na dopłaty do hektara uszkodzonych upraw (zniszczonych w minimum 30 procentach). Publiczne środki będą też przekazane na dopłaty do oprocentowania kredytów i dotacje do hektara stawów.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że pieniądze czekają na wypłacenie. Jest ono jednak uzależnione od przekazania przez gminy danych z oszacowania strat. Te zaś ciągle spływają.

Jak mówił Jan Krzysztof Ardanowski, według szacunków Ministerstwa, straty spowodowane tegoroczną suszą wynoszą nieco ponad miliard złotych.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes