Minister K. Jurgiel: decyzja o budowie zapory przed dzikami dopiero po opinii EFSA

15.05.2018 12:44  Rolnictwo
Minister K. Jurgiel: decyzja o budowie zapory przed dzikami dopiero po opinii EFSA Europejski Urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) oceni, czy budowa zapory przed dzikami wzdłuż wschodniej granicy Polski zapobiegnie rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń. Taką informację przekazał w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.

"Decyzja w sprawie zapory przed dzikami zapadnie dopiero po opinii EFSA" - poinformował minister Krzysztof Jurgiel. Dodał, że strona polska przygotowała już niezbędne w tej sprawie dokumenty. Minister powiedział też, że ekspertyza EFSA powinna być gotowa w lipcu lub sierpniu.

Projekt ustawy dotyczący zapory jest gotowy i w marcu zakończono konsultacje w tej sprawie. Kilka dni temu minister rolnictwa przekonywał, że pomysł pozytywnie ocenili krajowi eksperci. Budowę podobnych ogrodzeń rozważają inne kraje, w tym Niemcy i Dania. Tam wirus ASF jeszcze nie dotarł.

Według wstępnych założeń, budowa zapory ma się rozpocząć jeszcze w tym roku. Jej koszt to około 230 milionów złotych. Ogrodzenie ma przebiegać wzdłuż granicy z Obwodem Kaliningradzkim, Litwą, Białorusią i Ukrainą. W sumie ma mieć ponad 1200 kilometrów długości.

Wirus Afrykańskiego Pomoru Świń pojawił się w Polsce w 2014 i do tej pory potwierdzono ponad dwa tysiące przypadków tej choroby u dzików. Prawdopodobnie został przeniesiony przez chore zwierzęta z Białorusi. Przypadki ASF u świń wykryto we wschodnich województwach.

Afrykański pomór świń to wirus, na który podatne są domowe świnie i dziki. Śmiertelność z powodu tej choroby w gospodarstwach utrzymujących trzodę chlewną sięga do 100 procent. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem. Choroba wpływa jednak na możliwość handlu wieprzowiną i powoduje straty ekonomiczne.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes