Minister K.Jurgiel: afrykański pomór świń to problem, który trzeba jak najszybciej rozwiązać

02.12.2017 13:06  Rolnictwo
Minister K.Jurgiel: afrykański pomór świń to problem, który trzeba jak najszybciej rozwiązać W Sejmie spotkali się dziś przewodniczący Rad Powiatowych Izb Rolniczych. Rozmawiano między innymi o afrykańskim pomorze świń. Uczestniczący w spotkaniu minister rolnictwa i rozwoju Krzysztof Jurgiel powiedział, że ASF to problem, który trzeba jak najszybciej rozwiązać.

Szef resortu rolnictwa zauważył, że w ostatnim czasie, w przeciwieństwie do dzików, świnie chore na ASF nie występują. "Bez redukcji dzików trudno będzie mówić, że nie ma afrykańskiego pomoru świń" - powiedział Krzysztof Jurgiel. Zaznaczył, że resort od dwóch lat podejmuje w sprawie afrykańskiego pomoru świńw szelkie działania, które wynikają z prawa unijnego i krajowego.

"Nie udało się niestety rozwiązać sprawy redukcji dzików" - powiedział minister Jurgiel. "Przygotowaliśmy specustawę, nakładającą obowiązki na organizację, która powinna się tym zajmować, a która na dzień dzisiejszy nie zdała egzaminu. Mówię tutaj o Polskim Związku Łowieckim, który ustawowo odpowiada za gospodarkę łowiecką" - tłumaczył minister rolnictwa. Z kolei współpracę z Polskimi Izbami Rolniczymi Krzysztof Jurgiel ocenił jako "wzorową". Przypomniał również, że na początku swojej kadencji powołał Radę Dialogu Społecznego w Rolnictwie.

Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz podkreślił, że rolnicy zawsze mogą liczyć na wysłuchanie. "Chcemy rozwiązywać najtrudniejsze problemy za pomocą dialogu" - powiedział Szmulewicz, podkreślając że afrykański pomór świń to największe wyzwanie nie tylko dla rolników.

Minister Jurgiel ocenił, że dzisiejsze spotkanie w parlamencie to okazja do rozmowy i szukania rozwiązań problemów polskiej wsi. "Są to sprawy dotyczące obrotu ziemią, opłacalności produkcji, jakości życia na obszarach wiejskich, sprawa miejsc pracy i kapitału ludzkiego, organizacji i administracji rolnej. Przed nami ważne zadanie - wspólne polityka rolna" - wyliczał Krszysztof Jurgiel.

To drugie spotkanie Rad Powiatowych Izb Rolniczych. Pierwsze odbyło się w ubiegłym roku.

Specustawa w sprawie afrykańskiego pomoru świń będzie regulowała między innymi kwestie: możliwości budowy zapory na granicy białorusko-ukraińsko-polskiej w związku z migracją dzików, polowania w parkach narodowych i rezerwatach przyrody, odławiania i uśmiercania dzików oraz urlopów dla myśliwych na realizację odstrzału sanitarnego.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes