Minister rolnictwa o zwrocie akcyzy rolnikom poszkodowanym przez suszę

16.08.2018 10:51  Rolnictwo
Minister rolnictwa o zwrocie akcyzy rolnikom poszkodowanym przez suszę Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski zapewnia, że rolnicy poszkodowani przez suszę bardzo szybko otrzymają zwrot akcyzy na paliwa rolnicze. Nastąpi to od następnego okresu rozliczeniowego. Minister podkreślał w TVP Info, że jest to jeden z elementów pomocy państwa dla rolników w celu zmniejszenia kosztów wynikających z prowadzenia gospodarstw.

Jan Krzysztof Ardanowski wyjaśniał, że rolnicy po zakupie paliwa przedstawiają faktury w gminie i otrzymują dwa razy do roku zwrot części akcyzy zawartej w paliwie. "Podnieśliśmy to z 86 litrów na hektar na 100 litrów na hektar (...) i wprowadziliśmy specjalną dopłatę do paliwa używanego przez hodowców bydła" - powiedział minister.

Jak mówił Jan Krzysztof Ardanowski, według szacunków Ministerstwa, straty spowodowane tegoroczną suszą wynoszą nieco ponad miliard złotych. Szef resortu rolnictwa podkreślił, że pieniądze czekają na wypłacenie. Obecnie trwa przygotowanie odpowiednich dokumentów, które następnie trafiają do wojewodów w celu zatwierdzenia, a następnie będzie uruchomiona pomoc.
Rząd przyjął program wsparcia dla poszkodowanych przez suszę pod koniec lipca. Jego elementem jest finansowa pomoc z budżetu państwa w wysokości niemal 800 milionów złotych. Zdecydowana większość środków będzie przeznaczona na dopłaty do hektara uszkodzonych upraw (zniszczonych w minimum 30 procentach).

IAR 


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes