Minister rolnictwa: pierwsze ustawy z Planu Dla Wsi wejdą w życie w tym roku

20.08.2018 08:05  Rolnictwo
Minister rolnictwa: pierwsze ustawy z Planu Dla Wsi wejdą w życie w tym roku Pierwsze ustawy z rządowego Planu Dla Wsi mają wejść w życie jeszcze w tym roku - zapowiedział minister rolnictwa. Jan Krzysztof Ardanowski w radiowej Jedynce przypomniał, że regulacje przyjęte przez rząd będą omawiane w parlamencie od pierwszej połowy września.

Ich celem jest poprawa sytuacji finansowej przede wszystkim małych gospodarstw - wyjaśniał minister. Poinformował, że są przygotowane projekty ustaw o dopłatach do paliwa, o zwiększeniu sprzedaży bezpośredniej, o wzmożonych kontrolach podmiotów skupujących przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, także o wyraźnym znakowaniu pochodzenia żywności. "To wszystko ma być przyjmowane przez Sejm od razu po wakacjach, prace mają trwać miesiąc, do półtora. Te ustawy będą wchodziły też w tym roku" - powiedział minister.

Jednym z elementów Planu ma być również powołanie Narodowego Holdingu Spożywczego. Rząd chce, aby nowy podmiot prowadził skuteczny skup towarów. Rolnicy mieliby być udziałowcami w tym przedsięwzięciu. Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział, że ma on rozpocząć funkcjonowanie od przyszłego roku. Kadrowo holding będzie wydzielony z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, nie przewidujemy tu kolejnej fali zatrudnień. Nadzór nad podmiotem ma pełnić departament nadzoru właścicielskiego w resorcie rolnictwa.

"To nie będzie kolejna struktura z wielkimi pensjami i tysiącem etatów. Holding tworzyć będą powiązane państwowe firmy. Rząd będzie ustalał jego cele, ale on będzie miał swoją niezależność ekonomiczną, strukturę" - wyjaśniał Jan Krzysztof Ardanowski.

Elementy Planu Dla Wsi partia rządząca przedstawiała między innymi wczoraj na konwencji w Sandomierzu. Obecny był tam szef resortu rolnictwa, ale i premier Mateusz Morawiecki.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes