Ministerstwo Rolnictwa o trudnej sytuacji producentów warzyw

07.03.2018 14:11  Rolnictwo
Ministerstwo Rolnictwa o trudnej sytuacji producentów warzyw Ministerstwo rolnictwa zachęca rolników do zrzeszania się i negocjowania wyższych cen - to odpowiedź resortu na protesty producentów warzyw skarżących się na niskie ceny w skupie. Dziś rolnicy z regionu sieradzkiego blokowali drogę krajową numer 12 w Błaszkach i Wróblewie.

Wiceminister Rolnictwa Jacek Bogucki powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że ceny warzyw - w tym - ziemniaków są niskie z kilku powodów. Resort poinformował, że w 2017 roku zebrano około 9,5 miliona ton ziemniaków. To o 700 tysięcy ton więcej niż w 2016 i o 1 milion 600 tysięcy ton więcej niż średnio w latach 2011-2015. Jacek Bogucki twierdzi również, że problemem polskiej branży jest jednorazowe dostarczenie dużej ilości ziemniaków podmiotom, które zdominowały rynek handlowy w Polsce.

Rozdrobnienie rolników, jego zdaniem, skutkuje gorszą pozycją negocjacyjną. Według wiceministra rolnicy powinni łączyć się nie po to, żeby protestować, ale po to, żeby szukać możliwości uzyskania większych przychodów.

Wiceminister wskazał, że Polska nie ma bezpośredniego wpływu na handel żywnością w Unii Europejskiej. Analizy resortu nie wskazują, że to import ziemniaków zakłóca rynek. Według wiceministra w ubiegłym roku zaimportowano do Polski nieco ponad 100 tysięcy ton ziemniaków.

Jak szacuje resort rolnictwa z każdej złotówki, która płacimy za warzywa, do producenta trafia około 40 groszy. Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa, także na zachodzie Europy zebrano więcej ziemniaków. Marża niemieckich rolników, według informacji resortu, jest o połowę niższa niż w Polsce.

IAR 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes