Ministerstwo rolnictwa odpowiada protestującym

07.12.2017 13:24  Rolnictwo
Ministerstwo rolnictwa odpowiada protestującym Przedstawiciel resortu rolnictwa wyszedł do demonstrujących przed gmachem członków rolniczego OPZZ. Uczestnicy pikiety domagają się od władz skutecznej walki z afrykańskim pomorem świń na wschodzie kraju. Żądają w tym celu między innymi znaczącego wzrostu odstrzału dzików, które roznoszą chorobę oraz rekompensat dla hodowców, którzy borykają się z obostrzeniami handlowymi.

Wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski zaprosił na rozmowę w sprawie postulatów pikietujących przewodniczącego OPZZ rolników. "Przyjmuję Państwa postulaty i będziemy o nich rozmawiać. Dziękuję także za przybycie, choć dziś od razu nie rozwiążemy tych spraw. Dialog z naszej strony był i mam nadzieję, że na przyszłość będziemy mogli też liczyć na rozmowy" - powiedział wiceminister Romanowski.

Do manifestacji odniósł się także w Sejmie minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Uważa on, że oprócz problemów hodowców, ma ona także podłoże polityczne i służy zaspokajaniu ambicji. "Nie każdy jest zadowolony z polityki rządu, ale te podstawowe organizacje jak rolnicze samorządy, dyskutują z nami i budują rozwiązania. Jest też paru liderów, którzy nie mogą pogodzić się z utratą części środowisk.

To jest demokracja, szanuję formy ich promocji w granicach prawa" - powiedział minister Jurgiel.
Wirus ASF występuje w Polsce z przerwami od 2014 roku. W tym tygodniu Rada Ministrów przyjęła specustawę zakładającą między innymi wzmocnienie odstrzału dzików na obszarach chronionych oraz montaż zapory dla dzików wzdłuż wschodniej granicy kraju.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes