Na posiedzeniu rządu o umowach dla pomocników rolnika

06.03.2018 20:31  Rolnictwo
Na posiedzeniu rządu o umowach dla pomocników rolnika Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Przewiduje on powstanie nowej formy zatrudnienia dla osób pomagających rolnikom. Chodzi m.in. o osoby spoza Unii Europejskiej pracujące sezonowo przy zbiorach i pakowaniu owoców. Ich umowy maja podlegać oskładkowaniu w KRUS-ie. W założeniach ustawa ma poprawić warunki zatrudnienia choć przy podniesieniu jego kosztów dla zatrudniających rolników .

Wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski szacuje, że nowe regulacje mogą objąć nawet pół miliona pracowników sezonowych: "Do tej pory tacy pracownicy byli zatrudniani na podstawie umów cywilno-prawnych, które nie dawały im żadnych zabezpieczeń. Chcemy teraz dać możliwość rolnikom zatrudniania takich pracowników w nowej formie- na czas do 120 dni. Opłacana będzie dla takich osób składka chorobowa oraz wypadkowa, łącznie 174 złote" - wyliczył.

Ministerstwo rolnictwa przygotowało propozycję zmian w dialogu ze środowiskiem plantatorów oraz sadowników - podkreślił Romanowski: "Oni także zgłaszali nam, że chcą opracować taką formę zatrudnienia, która zabezpieczy ich interesy jako pracodawców, ale i samych pracowników. Stąd nasza propozycja zmian" - tłumaczył.

Po przyjęciu projektu przez rząd, trafi on do prac parlamentarnych. Zapisy mają wejść w życie miesiąc po publikacji w Dzienniku Ustaw.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes