Na sejmowej komisji o problemie wirusa ASF

06.12.2017 17:45  Rolnictwo
Na sejmowej komisji o problemie wirusa ASF Sejmowa komisja rolnictwa omawiała ponownie plan przeciwdziałania skutkom wirusa afrykańskiego pomoru świń przygotowany przez rząd. W tym tygodniu ministrowie przyjęli ustawę umożliwiającą odstrzał dzików na obszarach chronionych oraz postawienie ponad 1000-kilometrowej zapory wzdłuż wschodnie granicy państwa. Na posiedzeniu zjawili się także rolnicy oraz związkowcy.

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel podkreślił, że obecnie w walce z rozprzestrzeniającą się chorobą najważniejsza jest redukcja populacji dzików, które przenoszą ją na nowe tereny: "My realizujemy pewien plan. Dbamy o to, by wszystkie gospodarstwa spełniały wymogi bezpiecznego chowu, tak zwanej bioasekuracji. Likwidujemy gospodarstwa, które nie spełniają wymogów i płacimy za to odszkodowania. Nie ukrywam, że problemem są dziki i to jest temat podlegający pod inny resort. Podejmuję jednak działania i w tym zakresie. Przygotowaliśmy właśnie specustawę, która wzmocni odstrzał dzików" - precyzował.

Parlament wznowił w tym tygodniu prace nad nowelizacją prawa łowieckiego. Minister Jurgiel liczy na szybkie prace nad tym projektem, którego autorem jest resort środowiska: "Wszystko zależy od posłów i ministra Szyszko. Zgłosiłem do tej propozycji poprawkę dotyczącą modelu szacowania szkód i odszkodowań dla rolników. Ja te prace wspieram i jestem w razie czego do dyspozycji" - mówił Krzysztof Jurgiel.

Wirus ASF to śmiertelna dla świń choroba, niegroźna dla ludzi. W Polsce występuje z przerwami od 2014 roku i wiąże się z restrykcjami handlowymi. Dotąd potwierdzono także ponad 600 jej przypadków u dzików w czterech polskich województwach.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes