Ostatni tydzień na złożenie wniosku o pomoc za likwidację stada świń

07.08.2018 17:03  Rolnictwo
Ostatni tydzień na złożenie wniosku o pomoc za likwidację stada świń Rolnicy, którzy otrzymali nakaz likwidacji stada świń, jeszcze przez tydzień mogą wnioskować o pomoc do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. O wsparcie mogą starać się osoby z terenów objętych afrykańskim pomorem świń, które od połowy 2016 roku do końca czerwca 2017 roku utrzymywały średnio nie więcej niż 50 sztuk zwierząt.

Warunkiem uzyskania pomocy jest decyzja powiatowego lekarza nakazująca ubój świń, w związku z brakiem odpowiednich zabezpieczeń w gospodarstwach przed ASF.

Zastępca prezesa Agencji Arkadiusz Szymoniuk zaznaczył w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że biura powiatowe przyjmują wnioski do 14 sierpnia. "Gospodarstwo musi się znajdować w strefie wymienionej w załączniku Komisji Europejskiej, która określa strefy w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń. Oczywiście chodzi o województwa: lubelskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, podkarpackie i mazowieckie" - wyjaśniał wiceprezes ARiMR.

Arkadiusz Szymoniuk dodał, że rolnicy otrzymają pieniądze najpóźniej do 19 września. "Wysokość wsparcia, jaką udzielamy dla tych beneficjentów to 190 złotych w przypadku prosiąt do 20 kilogramów i 300 złotych w przypadku pozostałych świń" - powiedział.

Rolnik musi przedstawić oświadczenie o nieutrzymywaniu świń, świadectwo zdrowia (jeżeli świnie ubija bądź sprzedaje do rzeźni), a w przypadku uboju na użytek własny - dokument mówiący o badaniu przed - lub poubojowym, wystawionym przez lekarza weterynarii.

Nabór wniosków o taką pomoc został uruchomiony 15 grudnia 2017 r. Do tej pory dokumenty złożyło ponad 1100 rolników. Decyzję wydano w 700 przypadkach. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła już byłym posiadaczom świń ponad 2 miliony 200 tysięcy złotych.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes