Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka » Rolnictwo

Owoców jest mniej, więc są droższe

07.08.2017 16:20  Rolnictwo
Owoców jest mniej, więc są droższe W tym sezonie musimy więcej zapłacić za świeże owoce oraz przetwory. To z uwagi na słabsze niż przed rokiem zbiory. Niedobory muszą być uzupełniane droższym towarem z importu.

Szef Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gantner zauważa, że w tym sadownicy i plantatorzy zbierają znacznie mniej owoców "W samych jabłkach mówimy o spadku zbiorów o niemal 30 procent" - mówi Andrzej Gantner. "Widać też to po zbiorach truskawek, wiśni gruszek. Co mamy, to wszystko ucierpiało wskutek gradu i przymrozków wiosennych" - wskazuje ekspert.

Andrzej Gantner informuje, że wzrosły nie tylko ceny za świeże owoce. Ich niedobór wpłynął także na ceny innych artykułów w sklepach. "Zauważamy również podwyżki dla przetwórców. Chodzi o wartość produkcji soków, dżemów i innych przetworów" - mówi Andrzej Gantner. Dodaje, że "niemal dwukrotnie wzrosła cena jabłek do tłoczenia. O prawie połowę podrożały zaś truskawki wykorzystywane w przemyśle. Ten trend pokazuje też, że na rynku światowym jest mało zapasów i większość przeznaczana jest na bieżącą produkcję. Dodając do tego gorsze zbiory, mamy przyczynę wyższych cen" - wyjaśnia Andrzej Gantner .

Więcej informacji na temat cen żywności Główny Urząd Statystyczny poda w piątek. Będzie to finalna informacja na temat inflacji w lipcu, wraz z danymi z poszczególnych sektorów, w tym z branży spożywczej. Według szybkiego eksperymentalnego szacunku, w lipcu ceny w Polsce były o 1,7 procent wyższe, niż w analogicznym miesiącu poprzedniego roku.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes