Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka » Rolnictwo

Polska wieprzowina trafi na japońskie stoły

01.09.2017 13:39  Rolnictwo
Polska wieprzowina trafi na japońskie stoły Japonia uznaje regionalizację Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) - poinformowało Ministerstwo Rolnictwa. To oznacza, że wieprzowina z Polski będzie mogła trafić na japońskie stoły.

Szef resortu rolnictwa Krzysztof Jurgiel powiedział, że zakaz eksportu będzie dotyczył województw: mazowieckiego, lubelskiego i podlaskiego. Mięso wieprzowe i jego przetwory z innych części kraju, takich jak Wielkopolska czy Kujawy i Pomorze będzie mogło trafić na Daleki Wschód.

Minister dodał, że liczy na podobne porozumienie z Chinami. Krzysztof Jurgiel poinformował, że spotkał się w tej sprawie ze swoim chińskim odpowiednikiem. Szef resortu rolnictwa liczy, że w ciągu kilku miesięcy podobną regionalizację wprowadzą Chiny.

W sierpniu zakaz importu wieprzowiny z województw lubelskiego i mazowieckiego wprowadziła Ukraina. Wcześniej, w lutym taki sam zakaz nałożono na wieprzowinę pochodzącą z województwa podlaskiego.

W związku z rosnącą liczbą przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) wśród dzików, co zagraża trzodzie chlewnej, Ministerstwo Środowiska wprowadziło przepisy umożliwiające całoroczne polowanie na dziki w całym kraju. Decyzja o zmianie rozporządzenia w tej sprawie została podjęta m.in. na skutek licznych wystąpień rolników i organizacji rolniczych. Redukcja będzie prowadzona także na terenie parków narodowych. Tylko w pierwszym półroczu 2017 roku zarejestrowano w Polsce 210 przypadków ASF u populacji dzików. Dla porównania w 2014 roku było ich jedynie 30.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes