Ponad 11 miliardów złotych ubiegłorocznych dopłat już na kontach rolników

12.03.2018 11:42  Rolnictwo
Ponad 11 miliardów złotych ubiegłorocznych dopłat już na kontach rolników Ponad 11 miliardów 100 milionów złotych otrzymali już rolnicy w ramach dopłat bezpośrednich za ubiegły rok. Kolejna pula środków będzie trafiać do nich jeszcze do połowy czerwca. Pieniądze wypłaca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Na konta beneficjentów unijnego wsparcia trafi w sumie 14,5 miliarda złotych. Środki przeznaczane są na wspieranie wielu segmentów produkcji - wylicza podsekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa Ryszard Zarudzki: "Na przykład w związku z tym, że zniesiono kwoty cukrowe, to do hektara buraków są niższe kwoty, ponieważ rolnicy już nie są objęci reglamentowaną ilością powierzchni uprawy. Dla roślin strączkowych wielkości są na poziomie 606 zł. Jak i też do niektórych produkcji bydła czy krów stawki też są wyższe" - przypomina.

Wiceminister Zarudzki przypomniał, że do rolników pod koniec ubiegłego roku trafiły zaliczki na poczet dopłat. Obecnie wypłacane jest im pozostałe 30 procent należnej płatności: "Pamiętajmy, że to bardzo szeroka grupa beneficjentów, więc to będzie wypłacane sukcesywnie" - powiedział. Jak mówił wiceminister, w pierwszej kolejności wraz z uruchomieniem zaliczek, będą one wypłacane dla obszarów, gdzie były szkody, straty. "W pierwszej kolejności szczególnie w województwach poszkodowanych: kujawsko-pomorskim, pomorskim, wielkopolskim, dolnośląskim, zachodniopomorskim - wyjaśnia Ryszard Zarudzki.

W czwartek rozpocznie się również nabór wniosków o tegoroczne dopłaty.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes