Projekt ustawy o sprzedaży bezpośredniej na posiedzeniu Sejmu

05.10.2016 13:56  Rolnictwo
Projekt ustawy o sprzedaży bezpośredniej na posiedzeniu Sejmu Posłowie zajmą się wieczorem projektem ustawy, dającej rolnikom możliwość sprzedaży bezpośredniej produktów przetworzonych. Propozycję przygotował klub Kukiz'15. Pierwsze czytanie odbędzie się na posiedzeniu plenarnym Sejmu.

Poseł ruchu Kukiz'15 i przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa, Jarosław Sachajko, tłumaczy, że projekt ma na celu poprawę finansowej kondycji gospodarstw rolnych. Ma to zapewnić możliwość sprzedaży produktów bezpośrednio konsumentom. "Liczę, że dalsze prace nad tym projektem będą prowadzone w komisji" - powiedział poseł Sachajko. "To ważna propozycja, która może ratować małe i średnie gospodarstwa. Dla nich największe pieniądze są ze sprzedaży, nie produkcji" - argumentuje poseł.

O potrzebie dodatkowej możliwości zarobkowania przez rolników mówi także Jadwiga Łopata z Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi. "Przetwarzanie żywności jest częścią działalności rolniczej. Sprzedaż tej żywności to część możliwości utrzymania się rolnika" - podkreśla Jadwiga Łopata.

Dodaje, że "projekt domniemywa, iż producent, który karmi swoją rodzinę i ma zdrowe dzieci, potrafi wyprodukować zdrową żywność na sprzedaż w oparciu o surowce ze swego gospodarstwa".

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel jest zwolennikiem sprzedaży bezpośredniej produktów przetworzonych. Wskazuje jednak, że jego resort zaproponuje własne rozwiązania w tym zakresie. "Jestem zwolennikiem, by takie projekty trafiały do komisji i tam były omawiane" - powiedział minister. Dodał, że "nasz projekt jest jeszcze dalej idący, wprowadza między innymi pojęcie rolniczej sprzedaży detalicznej".

W myśl projektu, producent rolny mógłby sprzedawać przetwory z własnych surowców na terenie prowadzonego gospodarstwa oraz w wyznaczonych miejscach. Sam miałby odpowiadać za jakość i bezpieczeństwo takich wyrobów. Odbiorcami mieliby być konsumenci indywidualni.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes