Resort rolnictwa pomoże sadownikom

08.09.2016 15:39  Rolnictwo
Resort rolnictwa pomoże sadownikom Resort rolnictwa wesprze sadowników. To z uwagi na ich trudną sytuację ekonomiczną oraz niesprzyjającą owocom burzową aurę. Mimo tych zapowiedzi, producenci jabłek chcą protestować w Warszawie, gdyż ceny skupu owoców nie pokrywają kosztów produkcji. Za kilogram jabłek rolnicy otrzymują poniżej 20 groszy.

Wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki zapowiada wypłacenie częściowych rekompensat dla tych, którzy najmocniej ucierpieli w skutek burz i gradobić. "Jedno to wsparcie ratunkowe na każdy hektar produkcji dla tych, którzy mieli utraty w uprawie co najmniej 70 procent. Druga pomoc będzie na odtworzenie potencjału produkcyjnego. Chodzi o miejsca gdzie burze uszkodziły sady nieodwracalnie" - wylicza wiceminister.

Jacek Bogucki dodał, że w poprzednich latach na tworzenie grup producenckich branża owocowo-warzywna otrzymała niemal 8 miliardów złotych. Fundusze miały służyć wzmacnianiu pozycji rolników w relacji z handlem, tymczasem Komisja Europejska zarzuca nam zmarnowanie części pieniędzy i nieprawidłowe inwestowanie.

"Dochodziło do skrajnych sytuacji, gdzie grupę tworzyło gospodarstwo rodzinne w wyniku podziału tego gospodarstwa. Koszt budowy metra kwadratowego przechowalni do jabłek mógł wynosić więcej niż mieszkania przy Marszałkowskiej. Tego typu fakty miały miejsce i w tym uczestniczył poprzedni rząd wdrażając tak ten mechanizm unijny, a związkowcy go jeszcze opiniowali" - dodaje Jacek Bogucki.

Związek Sadowników RP zamierza pikietować w Warszawie w poniedziałek. Rolnicy zbiorą się przed Belwederem o godzinie 10.00.


IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes