Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka » Rolnictwo

Rząd dyskutował o polskich priorytetach w ramach WPR

16.05.2017 20:38  Rolnictwo
Rząd dyskutował o polskich priorytetach w ramach WPR Rada Ministrów przyjęła dokument o polskich priorytetach wobec Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku. Chodzi o unijny system wsparcia producentów i przetwórców żywności oraz rozwoju obszarów wiejskich.

Wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki wskazuje, że resort przeprowadzał wielomiesięczne konsultacje z rolnikami dotyczące przyszłości WPR. Dziś rząd skupiał się między innymi na konkluzjach z tych spotkań: "Chodzi nam o to by Wspólna Polityka Rolna była silna i co najmniej z takim samym budżetem.

Należy poprawić konkurencyjność gospodarstw rolnych, wspieranie małych i średnich gospodarstw. Mówimy również o stabilizacji rynków i różnicowaniu dochodów dla producentów żywności" - podkreśla wiceminister.

Resort rolnictwa wskazuje na potrzebę wzmocnienia i ustabilizowania pozycji producentów żywności. Ryszard Zarudzki zauważa, że dziś na ich dochody wpływ ma wiele czynników zewnętrznych, na przykład rynkowa koniunktura i pogoda: "Chcemy wzmocnienia rolnika w łańcuchu handlowym od pola do stołu. W taki sposób, by więcej marż handlowych przypadało dla nich. Należy skrócić ten łańcuch. Trzeba też bardziej uniezależnić dochodowość produkcji od różnych ryzyk. Dziś ten system przysparza dużo problemów" - dodaje.

Stanowisko resortu rolnictwa odnośnie WPR będzie przekazane do resortu dyplomacji. To on będzie negocjował warunki dla rolników na poziomie Unii Europejskiej.
Komisja Europejska ma przedstawić swoje założenia wobec przyszłości WPR na początku przyszłego roku.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes